Korzyści z instalacji rekuperacji - ekologia i oszczędności

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, a jej praca polega na wykorzystaniu ciepła powietrza wywiewanego z budynku do ogrzewania powietrza nawiewanego do budynku. Dzięki rekuperacji można znacząco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, a także zadbać o środowisko naturalne.

Korzyści ekonomiczne z instalacji rekuperacji

Prawidłowo wykonana instalacja rekuperacji pozwala na istotne obniżenie kosztów związanych z wentylacją budynków, w porównaniu z tradycyjną wentylacją mechaniczną. Eliminuje potrzebę montażu dodatkowej mikrowentylacji czy okien z nawiewnikami.

Poza tym rekuperacja, oprócz nawiewania świeżego powietrza i wywiewania powietrza zużytego umożliwia ogrzewanie powietrza nawiewanego, a także jego filtrowanie oraz regulowanie intensywnością wymiany powietrza w zależności od potrzeb. Zatem jest to urządzenie wielofunkcyjne, które zastąpi tradycyjny wentylator i oczyszczacz powietrza.

Budynki, w których jest zainstalowany rekuperator wykazują mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu właściciele mogą wybrać mniejsze grzejniki i piec o mniejszej mocy. To w naturalny sposób generuje mniejsze koszty za ogrzewanie.

Nowoczesne centrale rekuperacyjne są nie tylko energooszczędne, ale bardziej intuicyjne dzięki możliwości sterowania nimi przy pomocy inteligentnych urządzeń. Pozwala to na dobranie optymalnych i najbardziej efektywnych parametrów i zautomatyzowanie całego systemu.

Korzyści ekologiczne z instalacji rekuperacji

Centrala rekuperacyjna to rozwiązanie przyjazne środowisku. Przede wszystkim system umożliwia znaczące obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery poprzez optymalizację wymiany powietrza i wykorzystanie energii odnawialnych w celu ograniczenia udziału paliw kopalnych stosowanych w innych systemach grzewczych i chłodniczych.

Rekuperacja to skuteczny sposób na poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku, co ma korzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w nim. Najnowsze technologie to między innymi systemy hybrydowe łączące rekuperację z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła wykorzystujące naturalną energię słoneczną.

Montaż rekuperacji w Szczecinie

Dobór odpowiedniej centrali rekuperacyjnej zależy przede wszystkim od powierzchni budynku i ilości pomieszczeń, które mają być objęte systemem. Istotny jest także zakres pracy rekuperacji – czy będzie działać w trybie ciągłym czy automatycznym.

Znaczenie ma też wybór rodzaju wentylatora oraz sposób jego montażu, a także rodzaj filtrów powietrza poprawiających jego jakość. Dla osób niezaznajomionych z tematem ten wybór może być bardzo trudny, dlatego warto znaleźć specjalistów, którzy udzielą fachowej pomocy.

Jeżeli poszukujesz firmy montującej rekuperację w Szczecinie i okolicach, sprawdź ofertę firmy Ciepły Dom. Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy służą fachową pomocą na każdym etapie realizacji montażu centrali wentylacyjnej, także przy doborze optymalnego urządzenia i sposobu jego właściwej eksploatacji.