ZUW w Szczecinie: Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Czy wiesz, jak ważna jest Twoja rola w systemie ratownictwa? Warto przypomnieć sobie o odpowiedzialnym korzystaniu z numeru alarmowego 112, zwłaszcza że zbliża się Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Dowiedz się, jak zespół operatorów w Szczecinie dba o nasze bezpieczeństwo każdego dnia.
  • Ważna rola numeru alarmowego 112 i jego operatorów w systemie ratownictwa.
  • Statystyki i ciekawostki z pracy Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
  • Jak odpowiedzialnie korzystać z numeru 112?

W samym sercu Szczecina, w zacisznych murach budynku ZUW, kryje się puls naszego bezpieczeństwa – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To stąd, każdego dnia i nocy, 66 wysoko wykwalifikowanych operatorów walczy z czasem, aby zapewnić pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Ich praca to nie tylko odbieranie telefonów; to umiejętność szybkiego reagowania, oceny sytuacji i kierowania pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Ich praca jest nieoceniona, ponieważ odciąża służby do których operatorzy - po wstępnej weryfikacji, kierują tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji - podkreśla wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski.

Z danych wynika, że średnio na każdego operatora przypada 153 zgłoszenia dziennie. To pokazuje skalę i intensywność pracy, z jaką mierzy się zespół. Niestety, wśród tych połączeń, znacząca część to zgłoszenia niepotrzebne.

Ważne jest, by pamiętać o odpowiedzialnym korzystaniu z numeru 112. Marta Rajewicz, operator numeru alarmowego, mówi: Większość połączeń, które odbieramy nie wymaga pilnych działań. To pytania w sprawie adresów instytucji, korków na drogach, czy dziur w drogach. Prawie jedna trzecia, to przypadkowe, głuche połączenia nawiązywane, np. przez bawiące się telefonami dzieci. Tymczasem, najwięcej zasadnych zgłoszeń, to te wymagające interwencji zespołów ratownictwa medycznego.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, warto przypomnieć sobie, że korzystanie z tego numeru powinno być zarezerwowane tylko dla sytuacji, w których konieczna jest pilna interwencja – gdy ktoś jest w niebezpieczeństwie lub potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Niech przypomnienie o pracy naszych operatorów będzie też okazją do wyrażenia im wdzięczności za ich poświęcenie i trud włożony w niesienie pomocy każdego dnia.


Wg inf z: ZUW w Szczecinie