Szczecińscy policjanci przez cały rok prowadzą szereg działań profilaktycznych skierowanych do tych najmłodszych i nieco starszych. To wszystko po to by każdy z nas czuł się bezpiecznie i tak samo dobrze zachowywał się wobec drugiej osoby.

Dzielnicowy z Komisariatu Policji Szczecin- Śródmieście odwiedził internat przy Zespole Szkół nr. 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Omówił współczesne zagrożenia,  z którymi może  mierzyć się  współczesna młodzież. Środowiska szkolne w szczególności zagrożone są określonymi zjawiskami przestępstwami.

W ostatnich latach pojawiają się także czyny związane z wykorzystaniem internetu. Skala zagrożenia uzależniona jest od specyfiki lokalnej społeczności, umiejscowienia szkoły i zagrożenia innymi kategoriami przestępstw w rejonie centrum miasta. Duża część czynów została przez młodych ludzi popełniona  z uwagi na niski poziom świadomości o odpowiedzialności karnej , zarówno wśród młodzieży jak i ich opiekunów i rodziców.

 

Natomiast asystent do Spraw  Nieletnich KP Szczecin Niebuszewa odwiedził młodzież przebywająca w Bursie Szkolnej  przy ul. Zygmunta Starego 1 w Szczecinie, gdzie w ramach spotkania przedstawił  zawód policjanta. W trakcie spotkania  omówił   codzienną służbę policjanta.

Młodzież czynnie uczestniczyła w spotkaniu, dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło ich, jak zostać policjantem oraz czy jest to trudny zawód. W dalszej części spotkania zostali zapoznani z odpowiedzialnością prawną nieletnich. Dowiedzieli się  jakich błędów nie popełniać oraz jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Spotkanie z młodzieżą było dobrą okazja do promocji zawodu policjanta.

 

Policjantki z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą  przeprowadziły działania profilaktyczne pn: "Moja pierwsza edukacja prawna". Uczestnikami spotkania były dzieci słabosłyszące realizujące obowiązek szkolny w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima. Policjantki zapoznały młodzież z obowiązującym stanem prawnym  dot. spraw małoletnich  i nieletnich, w tym na prośbę grona pedagogicznego poruszyły temat odpowiedzialności za czyny popełnione przeciw wolności seksualnej i obyczajności.

Z kolei w Szkole Podstawowej 68 przy ul. Zakole 1a odbyło się spotkanie dla klas IV. W związku z pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi aktów przemocy rówieśniczej wraz z psycholog SP Panią Alicją Orzechowską polcjantka przeprowadziła działania profilaktyczne pn; „ STOP agresji”.

Ważne było poznanie problemów trapiących uczniów i podjęcie próby ich rozwiązania  w grupie. Dzieci poznały zakres podstawowych pojęć tj. agresja, przemoc, demoralizacja oraz konsekwencje grożące za ich stosowanie.

W dniu 16 listopada 2023 r przedstawiciele Komisariatu Policji Szczecin nad Odrą zostali zaproszeni na podniosłe wydarzenie tzw "Wieczornicę Patriotyczną - o ludziach którzy potrafili pięknie żyć......"  zorganizowaną przez Szkołę Podstawową SP nr 14 w Szczecinie w związku z obchodami Święta Dnia Niepodległości. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło licznych gości, uczniów , nauczycieli mieszkańców okolicy.

Na uroczystości zaszczycili swoją obecnością wicedyrektor Zachodniopomorskiego Kuratorium oświaty Pan Jerzy Sołtysiak, radna miasta Renata Łażewska , w tym prawnuczka patronki szkoły Danuty Szyksznian.

Komisariat Policji Szczecin Nad Odrą reprezentowali: asystent WP Prewencji st.asp. Magdalena Łykowska oraz N-k Wydziału Prewencji asp. szt. Grzegorz Kordek.

Wieczornica rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, następnie uroczystość poprowadzili uczniowie, przedstawiając wzruszający montaż słowno-muzyczny ukazujący drogę Polski do Niepodległości.  Wspólne świętowanie zakończyły przemowy i podziękowania zaproszonych gości, którzy wspólnie mówili o wzruszeniu i momencie refleksji wywołanej tym widowiskiem.

 

KP Szczecin – Śródmieście/ KP Szczecin Niebuszewo/ KP Szczecin Nad Odrą