W Auli Centrum Dydaktyczno- Badawczym Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Piastów 45 w Szczecinie odbyła się ewaluacyjna debata społeczna pn. „Dzieci – дiти– Children - Wsparcie dziecka przez Policję i inne instytucje w sytuacji kryzysowej".

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Debata miała na celu podsumowanie wcześniejszych rozważań na temat wsparcia dziecka będącego w sytuacji kryzysowej.

Uczestnikami debaty byli: przedstawiciele i zarazem partnerzy programu Zachodniopomorski Uniwersytet  Technologiczny na czele z  - Rektorem dr hab. inż Jackiem Wróblem,  Pan Zygmunt Pyszkowski Prezes Zarządu TPD w Szczecinie. Wśród gości był  także: Pan Henryk Kołodziej Konsul Honorowy Ukrainy

Ponadto obecni byli reprezentanci różnych instytucji działających  wspólnie na rzecz  dziecka będącego w sytuacji trudnej z: Sądu Rejonowego w Szczecinie wraz z Służbą Kuratorską,  Urzędu Miasta Szczecin, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie , Okręgowego Ośrodka Wychowawczego, Centrum Psychologiczno- Pedagogicznego, Straży Miejskiej ,Wydziału Prewencji KWP, Komendanci Komisariatów oraz dyrektorzy i pedagodzy szczecińskich szkół, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Domu Kultury „ Słowianin”, Galaxy Szczecin, Miejski Rzecznik Konsumentów.

Tematy poruszane podczas spotkania  dotyczyły ogólnie pojętego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, podsumowania wcześniejszych rozważań na ten temat. Niezmiernie ważne było ponowne zwrócenie uwagi na  samobójstwa i samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży oraz przemoc rówieśniczą oraz  hejt. Prelegenci  z TPD skupili się na omówieniu współczesnych wyzwań wychowawczych podejmowanych przez rodzinę.

W tym segmencie znalazły się również informacje o środkach odurzających, nowych narkotykach, które pojawiły się na rynku oraz istniejących zagrożeń. Prelekcje przygotował asp. Dawid Gubernat Technik kryminalistyki z KMP w Szczecinie  

Osobnym tematem była cyberprzemoc obecna teraz wśród młodych ludzi i  jak należałoby pomoc młodzieży w takich sytuacjach kryzysowych. Ten temat wzbudził duże zainteresowanie wśród odbiorców, co pozwoliło na określenie tematu kolejnej debaty. Cyberzagrożenia w szerokim aspekcie to wyzwanie dla  wszystkich dbających o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Podczas debaty eksperckiej  wiele osób zabierało głos i wskazywało, jak ważna jest wiedza na temat problemów z jakimi w dzisiejszych czasach  mierzy się młody człowiek i jak my dorośli możemy im pomóc. Podkreślono jak ważna współpraca, przekazywanie informacji oraz kontakt z przedstawicielami różnych instytucji, podmiotów, Takie kompleksowe podejście pozwoli na zapewnienie  właściwego wsparcia dzieci i młodzieży w sytuacji kryzysowej, uniknięcia zagrożeń współczesnego świata.

Zapraszamy zatem na kolejną debatę, która zgodnie z oczekiwaniami odbiorców będzie dotyczyła istniejących cyberzagrozeń i jego wpływu na młodych ludzi.

 

 

ZKS KMP/WP KMP