Czego nie wiesz o interniście?

Internistą nazywamy lekarza, który posiada szeroką wiedzę na temat chorób wewnętrznych dorosłego człowieka. Prawdopodobnie większość z nas miała kiedyś okazję skorzystać z jego pomocy, ale część zapewne nieświadomie, z kim ma do czynienia. Kiedy można udać się do internisty? Sprawdźcie, czego mogliście o nim nie wiedzieć.

Czym zajmuje się internista?

Internista to lekarz, który może być naszym pierwszym kontaktem, kiedy zaczynają nam doskwierać kłopoty zdrowotne. Rozległa wiedza umożliwia mu zdiagnozowanie wszelkich chorób wewnętrznych u człowieka. Zatem w profesji internistów liczy się wszechstronność oraz rozeznanie w wielu dziedzinach medycyny. Prowadzenie diagnostyki, wykonywanie podstawowych badań oraz ustalenie dalszego etapu leczenia to główne zadania tego lekarza. Jego fundamentalne wykształcenie stanowi podstawę dla każdego specjalisty (np. okulisty), który na drodze do wybranej dziedziny medycyny, najpierw musi zostać internistą. Specjalizuje się we wstępnej opiece nad pacjentami, którzy odczuwają dolegliwości związane z chorobami wszystkich układów w organizmie ludzkim, m.in. oddechowy, pokarmowy, płciowy czy nerwowy. Poza tym przeprowadza konsultacje z chorymi, dobiera odpowiednie lekarstwa i wystawia recepty.

Należy wiedzieć, że internista nie wykonuje zabiegów, ale może skierować nas na wykonanie dalszych badań u innego lekarza. Wykrywając dane schorzenia na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego, objawów i badań przedmiotowych, kieruje pacjentów do specjalistów o węższej, ale bardziej skonkretyzowanej dziedzinie. Dzięki ocenie naszego stanu zdrowia i znalezieniu potencjalnego źródła problemów zostaniemy więc przekierowani do lekarza, który posiada dogłębną wiedzę o leczeniu danej dolegliwości. Przykładowo doświadczanie regularnych bólów głowy może wiązać się z zaleceniem skonsultowania się z neurologiem.

Z jakimi objawami udać się do internisty?

Dolegliwości związane z chorobami wewnętrznymi mogą przejawiać się w różny sposób. Dlatego nie należy bagatelizować nawet tych, które mają mniejszy wpływ na nasze życie – może się okazać, że migreny czy częste wahania nastrojów są objawami poważniejszych schorzeń. Dlatego internista Szczecin okaże się pomocny w przypadku, gdy odczuwamy np. duszności, zaparcia lub bezsenność. Ponadto lekarz zdiagnozuje również zaburzenia metaboliczne, choroby gastroenterologiczne czy nietolerancję pokarmową. Na wizytę u internisty warto udać się także profilaktycznie.

Różnice między lekarzem rodzinnym a internistą

Internista może być naszym specjalistą pierwszego kontaktu, z tego powodu jest często mylony z lekarzem rodzinnym. Warto więc wiedzieć, na czym polegają ich poszczególne zadania. Podstawową różnicą jest to, że internista przyjmuje i leczy wyłącznie osoby dorosłe. Lekarz rodzinny udziela porad pacjentom w różnym wieku. W razie potrzeby, na wizytę mogą więc liczyć dzieci, dlatego dodatkowo posiada on wiedzę z zakresu pediatrii. Ponadto jego działania nie wymagają konsultowania diagnozy z innymi specjalistami, ale w przypadku wystąpienia poważniejszych dolegliwości skieruje nas do odpowiedniego lekarza, którym może być również internista.