Strefa płatnego parkowania w Szczecinie. Uważaj, tutaj zapłacisz!

Wybierasz się do centrum Szczecina, by załatwić sprawy urzędowe lub po prostu spotkać się w gronie znajomych? Musisz wiedzieć, że w tym mieście stworzono dwie strefy parkowania płatnego – zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Sprawdź, ile Cię to będzie kosztowało!

Zanim pozostawisz swoje auto pod miejskim urzędem czy galerią handlową, upewnij się, że w okolicy nie ma żadnego parkometru. Szybko może okazać się, że miejsce, w którym stoisz obejmuje strefa płatnego parkowania. Szczecin na szczęście w przeciwieństwie do innych miast w Polsce obliguje kierowców do zapłaty tylko w dni robocze w godzinach od 8:00 do 17:00.

Strefa płatnego parkowania – Szczecin. Mapa

Jeśli chodzi o Szczecin – płatne parkowanie zostało ustalone w ściśle określonych rejonach. W pierwszej strefie znajduje się aż 98 lokalizacji, czyli publicznych dróg, na których należy uiszczać opłaty w parkometrach. W przypadku drugiej strefy uwzględniono ich nieco mniej, bo tylko 70 ulic, gdzie w dni robocze obowiązuje płatne parkowanie. Urząd Miejski Szczecina udostępnia na swojej stronie internetowej dokładny spis ulic oraz mapę, gdzie można zapoznać się z poszczególnymi strefami.

Strefa płatnego parkowania – Szczecin. Mapa

*Źródło: spp.szczecin.pl

Warto zaznaczyć, że na każdej z ulic tego miasta, gdzie pojawia się płatne parkowanie zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia pojazdu w wyniku przytarcia przez inny samochód lub delikatnej stłuczki parkingowej. W takich sytuacjach wręcz niezbędna jest polisa ubezpieczeniowa. Kalkulator OC/AC pomoże Ci szybko znaleźć najlepszą ofertę, która uchroni Cię przed skutkami parkingowych stłuczek.

Płatne parkowanie w Szczecinie – ile to kosztuje?

W strefie płatnego parkowania na terenie Szczecina obowiązuje z góry narzucony cennik podzielony na dwie strefy. Podstrefa A to koszt parkowania na następującym poziomie:

  • 1 złoty za pierwszą godzinę,

  • 4,30 złotych za drugą godzinę,

  • 5,10 złotych za trzecią godzinę,

  • 3,60 złotych za każdą kolejną godzinę.

Dla podstrefy B wygląda to następująco:

  • 2,80 złotych za pierwszą godzinę,

  • 3,30 złotych za drugą godzinę,

  • 3,90 złotych za trzecią godzinę,

  • 2,80 złotych za każdą kolejną godzinę.

Dodatkowo w obydwu strefach płatnego parkowania obowiązuje opłata minimalna w wysokości analogicznie: 90 i 70 groszy za postój przez co najmniej 15 minut.

Parkowanie w strefie płatnego postoju w Szczecinie – czy to bezpieczne dla samochodu?

Niestety, ale nawet parkowanie w samym centrum miasta na popularnych ulicach z monitoringiem nigdy nie daje pewności, że auto nie zostanie uszkodzone przez innych uczestników ruchu drogowego lub po prostu skradzione. Swój samochód możesz też uszkodzić samodzielnie poprzez nieuważne wykonywanie manewrów. W takiej sytuacji przyda Ci się ubezpieczenie AC, które pokryje koszy naprawy ewentualnej szkody parkingowej. Jeśli jeszcze nie masz takiej polisy, sprawdź jak działa porównywarka ubezpieczeń i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.