Programista to obecnie jeden z najbardziej pożądanych zawodów. Stanie się specjalistą w tej dziedzinie wymaga jednak poświęcenia czasu na naukę kodowania. Na szczęście istnieje wiele metod zdobycia tych niełatwych umiejętności. Gdzie można nauczyć się kodować?
Studia wyższe
Programowania nauczyć się można przede wszystkim na politechnikach. Umiejętność kodowania pozwalają zdobyć także niektóre uniwersytety i uczelnie ekonomiczne. Oprócz studiów informatycznych podstawy programowania są częścią niektórych kierunków inżynieryjnych i związanych z wykorzystaniem technologii w biznesie.
Zaletą studiów wyższych jest możliwość wyboru trybu zajęć. Co więcej, kierunki stacjonarne na uczelniach państwowych są darmowe. Długi czas edukacji pozwala zdobyć dużą dawkę wiedzy. Regularne kolokwia i egzaminy to dobry sposób na systematyczne powtarzanie wiedzy przez osoby, którym trudno się zmobilizować do samodzielnej nauki.
Wadą zajęć akademickich bywa jednak duża ilość niepotrzebnych przedmiotów. Ponadto programowania nie zawsze uczą praktycy będący na bieżąco z najnowszymi technologiami. W przypadku studiów stacjonarnych barierą dla wielu osób może być zbyt niski wynik matury z matematyki.
Zniechęcający może być również długi czas, który trzeba poświęcić na zdobycie dyplomu licencjackiego lub magisterskiego. Choć może on zainteresować potencjalnego pracodawcę, niekoniecznie jest potrzebny. Przeglądając oferty pracy IT w Szczecinie, można zauważyć, że firmy zwykle nie wymagają wyższego wykształcenia kierunkowego.
Studia podyplomowe
Fakultety podyplomowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych studiów. Wybierane są zazwyczaj przez osoby mające już dyplom akademicki z innej dziedziny wiedzy. Studia tego typu dają szansę na zdobycie umiejętności pozwalających na zmianę dotychczas wykonywanego zawodu.
Studia podyplomowe są z zasady skierowane właśnie do pracujących osób dorosłych. Z tego względu odbywają się wyłącznie wieczorami lub w weekendy. Zajęcia są płatne. Koszt czesnego wynosi przeciętnie 4000 – 5000 zł. Największą zaletą tego typu studiów jest czas nauki. Dyplom można dostać zazwyczaj już po roku.
Szkoły programowania i bootcampy
Coraz większe zainteresowanie zawodem programisty zaowocowało powstaniem wielu specjalistycznych szkół. Plusem tego typu szkół jest bogata oferta kursów. Oprócz szkoleń podstawowych często dostępne są również zajęcia wzbogacające już zdobytą wiedzę. Dzięki temu nawet doświadczony programista może nauczyć się czegoś nowego, np. pracy z kolejnym frameworkiem.
Czesne w szkole programowania zwykle jest jednak wyższe niż na uczelniach. Koszt kursu zawodowego waha się od siedmiu do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kursy podnoszące kwalifikacje to wydatek niższy, zazwyczaj rzędu 2 – 3 tys. zł. Wiele szkoleń realizowanych jest w modelu e-learningowym jako tzw. bootcampy.
W wyborze szkoły programowania należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Rosnąca popularność zawodu programisty sprawiła, że powstało wiele placówek obiecujących kursantom bardzo szybkie zdobycie wiedzy. W rzeczywistości szkolenie trwające np. 3 miesiące jest zbyt krótkie. Absolutne minimum, które trzeba poświęcić na zdobycie kompetencji zawodowych to pół roku.
Kursy online
Wielu, często świetnych, programistów to samouki. Z tego sposobu mogą skorzystać również nowicjusze. Dobrą podstawę dla takich osób są książki. One same jednak nie wystarczą. Teorię należy uzupełnić praktyką w postaci internetowego kursu programowania. Co ważne, część z nich jest darmowa.
Samodzielna nauka programowania to metoda dobra dla osób, które nie chcą brać udziału w zorganizowanych zajęciach. Plusem takich kursów jest możliwość uczenia się we własnym tempie. Pamiętać jednak trzeba, że efektywna praca wymaga umiejętnej selekcji materiałów dydaktycznych.
Problemem dla pracodawców może być brak jakiegokolwiek certyfikatu lub dyplomu poświadczającego nabyte zdolności. Kandydatowi do pracy pozostaje posiłkować się wyłącznie projektami z portfolio.