Wszystkich ludzi na świecie łączy pizza na zamówienie

Czy wiesz, że istnieje w naukach społecznych fenomen nazywany ""efektem pizzy""? Mówi on o elemencie kultury, który powędrował daleko od swojego miejsca pochodzenia. Został doceniony i zmodyfikowany przez ludzi w innym zakątku globu by za sprawą swojej popularności powrócić do miejsca w którym powstał. Jego rozumienie i znaczenie jest już jednak zapośredniczone przez innych. Oznacza to, że popularność pizzy na dowóz na całym świecie zawdzięczamy w dużym skrócie amerykańskim pizzeriomPizza na zamówienie była jednym z pierwszych typów potraw jakie dostarczano do domów, co ma dość ciekawą historię.

Placek z dodatkami, który pokochał cały świat

"Zamawiamy pizzę?" Na taką propozycję, mało kto jest w stanie dać odpowiedź przeczącą. Aromatyczny, chrupiący, ciepły placek z pieca przypadł do gustu ludziom pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Nieskończona kombinacja dodatków i przypraw sprawia, że jest to potrawa kameleon. W swojej zasadniczej formie nie zmienna, jednak będzie smakować nieco inaczej w Polsce, Turcji, Kanadzie czy Indiach. Pierwszą, największą zaletą pizzy jest to, że jest pyszna. Drugą, że jest łatwo podzielna a przecież nic tak nie cementuje relacji, jak dzielenie się jedzeniem i spożywanie go wspólnie.

Pizza w dostawie nadaje się idealnie na dni, kiedy chcemy odpocząć, zamiast gotować obiad. Kiedy oglądamy ulubiony serial z przyjaciółmi. Gdy musimy zostać po godzinach w pracy i chcemy podnieść morale zmęczonego zespołu. Gdy musimy nakarmić gromadkę dzieci na przyjęciu urodzinowym a połowa z nich to zawodowe niejadki. Pizzeria Slice of Heaven pod blokiem uratowała nie jeden wieczór, w nie jednym kraju - tego można być pewnym.

Mówi się, że pierwsza pizzą na dowóz była ta, zamówiona przez króla Włoch Humberta I i jego małżonkę Małgorzatę w 1889 r. Została ona osobiście dostarczona przez kucharza. Współczesny standard dostaw rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Popularność prywatnych pojazdów wśród społeczeństwa amerykańskiego, doprowadziło do powstania wielu firm wykonujących dostawy. W latach 60 pizza mogła być dostarczona już w 30 min. lub nawet mniej. Zasada ta nadal obowiązuje w wielu czołowych pizzeriach. Od 1997 r. dostępne były zamówienia na pizzę online, a od 2009 r. można zamawiać posiłki za pośrednictwem aplikacji na telefonie. Obecnie jest to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

Niedoceniana sztuka dowozu pizzy

Dowiezienie pizzy na czas, ciepłej i w dobrym stanie wymaga kwalifikacji. Torby używane do utrzymywania temperatury pizzy podczas transportu są powszechnie określane jako ""hotbags"". To torby termiczne, zwykle wykonane z winylu, nylonu lub cordury, które pasywnie zatrzymują ciepło. W 1985 roku Carmela Vitale otrzymała patent na plastikową trójnożną podpórkę, która umieszczona pośrodku pudełka, zapobiega zapadaniu się kartonu w pizzę. Dostawa pizzy ze swej natury stanowi zagrożenie dla wykonujących ten zawód. Dostawcy odwiedzają domy nieznajomych, czasem w niebezpiecznych dzielnicach czym narażają się na rabunek, pobicie lub wykorzystanie. Pizzeria oferująca dostawę do domu ponosi też ryzyko fałszywych zamówień. Na przykład w listopadzie 2010 roku w Amherst w stanie Massachusetts USA mężczyzna podający się za członka załogi Boba Dylana złożył zamówienie na 148 pizz, które kosztowały prawie 4000 dolarów. Pizza w dostawie doczekała się nawet miana głównego motywu dla wielu filmów, które wywarły silny wpływ na kulturę popularną.

Pizza w nocy, w dzień, na obiad i na złamane serce

Szalone tempo życia w miastach i długie godziny codziennych dojazdów sprawiają, że ludzie są zbyt zmęczeni, a tym samym mniej zainteresowani gotowaniem jedzenia. Mieszkańcy przychodzą z pracy późno w nocy, a młode pokolenie często kładzie się spać dopiero nad ranem. Dlatego aplikacje do dostarczania jedzenia zapewniają zbawienną usługę zamawiania pizzy w nocnych godzinach.

Pizza umożliwia ludziom tworzenie posiłków w oparciu o spersonalizowane życzenia. Pizza jest jednym z niewielu produktów spożywczych, które nie przynależą do określonej klasy społecznej, religii itp. Pizza jest symbolem różnorodności, wyboru i wolności. Jest to żywność, którą może przyrządzić każdy i każdy może ją kupić. Zamawianie pizzy łączy wszystkich - bogatych i biednych. Pizzę zamawiają do biura panowie w garniturach jak i studenci tonący w notatkach przed egzaminem, kiedy nie mają czasu na gotowanie. Żyjemy w świecie, w którym gorący kawałek pizzy jest łatwiej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Doceńmy to!