Przejazdy kolejowe to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. Dlatego wczoraj szczecińscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili w naszym mieście akcję profilaktyczną, której celem było promowanie bezpiecznych zachowań na przejazdach kolejowych. Mundurowi wręczali kierowcom broszury informacyjne oraz apelowali o szczególną ostrożność w tych miejscach, a także stosowanie się do znaku STOP i sygnalizacji świetlnej oraz nieomijanie zapór.

Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi najczęściej są tragiczne w skutkach.
Dlatego wczoraj, 22.04.2022 r. szczecińscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei sprawdzali, czy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów i bezpiecznie przejeżdżają przez przejazd kolejowy. W trosce o ich bezpieczeństwo mundurowi reagowali na wszelkie nieprawidłowości.

Jakie są główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych ?
- Brak reakcji na znak drogowy „STOP”;
- wjazd na przejazd z rogatkami w trakcie ich zamykania;
- omijanie slalomem półrogatek;
- brak reakcji na sygnalizację świetlną i dźwiękową zabraniającą wjazdu na przejazd;
- wjazd na przejazd mimo zbliżającego się pociągu;
- wjazd na przejazd mimo braku możliwości do kontynuowania jazdy;
- niezachowanie szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego.

Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych którzy z nami podróżują. To od kierowcy i tego czy stosuje się do przepisów drogowych zależy wspólne bezpieczeństwo.
Na przejazdach kolejowo - drogowych o tych zasadach należy pamiętać szczególnie. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans, a takie zdarzenia należą do najbardziej tragicznych.

ZKS KMP