Czym jest konsolidacja gruntu?

Stawiając jakikolwiek budynek, trzeba mieć na uwadze to, czy grunt, na którym ma zostać on posadowiony, jest do tego odpowiednio przygotowany, a więc czy spełnia odpowiednie wymagania. W tym celu wykonuje się konkretne badania, a jeśli cokolwiek budzi wątpliwości osób odpowiedzialnych za budowę, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów oraz wykonanie niezbędnych prac, takich jak np. konsolidacja gruntu. Na czym polega ta technika, jakie są metody prac i kiedy się ją stosuje?

  • Na czym polega konsolidacja gruntu i kto ją wykonuje?
  • Metody konsolidacji gruntu
  • Od czego zależy efektywność konsolidacji gruntu?

Na czym polega konsolidacja gruntu i kto ją wykonuje?

Konsolidacja gruntu to najprościej rzecz ujmując, sposób na jego wzmocnienie. Do zagęszczenia gruntu może dość pod wpływem własnego lub zewnętrznego obciążenia. Z technicznego punktu widzenia, proces konsolidacji zmierza do zmniejszenia przestrzeni porowej gruntu, a co za tym idzie, zmniejsza się również jej objętość. Ten sposób wzmacniania gruntu jest w rzeczywistości najprostszy i znany od wieków, jeśli jednak nie chcemy czekać na efekty miesiącami, a nawet latami, jego przeprowadzenie wymaga użycia odpowiedniego sprzętu.

Tego typu prace przygotowawcze pod budowę różnego rodzaju obiektów są przeprowadzane przez profesjonalnych przedsiębiorców. Jeśli szukasz doświadczonego wykonawcy działającego w województwie zachodniopomorskim, konsolidację gruntu w Szczecinie zleć firmie Keller.

Metody konsolidacji gruntu

Jest kilka metod, które w efekcie powodują zagęszczenie gruntu. Podstawowa i wykorzystywana w zasadzie od wieków polega na obciążeniu podłoża nakładem nasypu. Ciężar nasypu powoduje, że z gruntu wyciskana jest woda, zmniejsza się także objętość porów gruntu, a nasyp z czasem osiada. Wadą tego rozwiązania jest to, że proces ten wymaga czasu i może trwać nawet latami. Inną możliwością jest wymiana słabego gruntu. Ta metoda sprawdza się w szczególności w przypadku słabych gruntów organicznych, takich jak torf.

Bardzo dobre efekty daje zagęszczanie dynamiczne, które polega na swobodnym opuszczaniu na podłoże ciężaru o masie od 5 do 30 ton. Ciężar ten wykonany jest z metalu bądź betonu, a unosi go dźwig o wysokości około 10 m. Ubijak upuszczany jest na ziemię kilka razy w to samo miejsce, a powstałe wgłębienie wypełnia się kruszywem. Aby przyśpieszyć odpływ wody z gruntu, można zastosować także drenaż pionowy. Dreny wykonane są z prefabrykatów i pokryte geowłókniną. Czasem dreny zastępowane są kolumnami piasku lub żwiru.

Od czego zależy efektywność konsolidacji gruntu?

Oczywiście ogromne znaczenie ma zastosowana metoda, ale nie tylko. Pod uwagę należy wziąć także objętość zagęszczanego terenu, a także rodzaj i właściwości samego gruntu. Nie bez znaczenia jest również poziom wód gruntowych. Aby więc uzyskać jak najlepsze efekty, konieczne jest odpowiednie przebadanie gruntu pod kątem jego specyfikacji. Zupełnie inaczej będzie przebiegała konsolidacja gruntu na terenach bagiennych, a inaczej w przypadku gruntów spoistych, takich jak iły lub gliny. Jak widać, do przeprowadzenia takich prac niezbędna jest fachowa wiedza.