Twoja szklana elewacja jest brudna? Musisz usunąć z niej zanieczyszczenia i przywrócić jej dawny blask. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi środkami, sprzętem i wiedzą, zdaj się na fachowców. Dobiorą oni odpowiednią metodę mycia szklanej elewacji — teleskopową lub z podnośnika koszowego.

Czyszczenie teleskopowe czy z podnośnika koszowego? Jak umyć szklane elewacje?

Mycie elewacji szklanej z wykorzystaniem szczotek teleskopowych

Pamiętaj, że mycie elewacji szklanej czasem wymaga użycia różnych technik i sprzętów. Doskonale sprawdzi się tu czyszczenie z wykorzystaniem szczotek teleskopowych. Dzięki nim ekipa szybko umyje Twój budynek, nie narażając Cię na dodatkowe koszty związane z postawieniem rusztowań lub wynajęciem dźwigu. 

Jednak, aby mycie teleskopowe było efektywne, konieczny jest dobór odpowiednich parametrów sprzętu. Chodzi tu głównie o różnego rodzaju nakładki teleskopowe. 

Czyszczenie teleskopowe a rodzaj nakładek na szczotki

Podczas mycia teleskopowego, stosuje się różnego rodzaju nakładki. Ich rozmiar jest uzależniony od wielkości elewacji, którą mają czyścić fachowcy. W przypadku dużej powierzchni, konieczne będzie zastosowanie większych szczotek. Jednak różne elementy elewacji szklanej będą wymagały użycia odmiennych nakładek. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie można uszkodzić niektóre elementy bądź zdobienia. Mniejsze szczotki mają większa moc punktową, a co za tym idzie — czyszczą o wiele dokładniej niż duże. 

Materiał wykonania szczotki teleskopowej

Wbrew pozorom, warto zwrócić uwagę także na takie detale, jak materiał wykonania szczotki teleskopowej. Popularne są szczotki nylonowe i z materiałów naturalnych. 

Włosie syntetyczne łatwo dostosowuje się do kształtu i wielkości szczotki. Natomiast sprzęt z nakładką z naturalnego włosia, jest mniej wytrzymały i delikatniejszy, ale za to czyści bardziej efektywnie, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. 

Rodzaj dyszy szczotki teleskopowej

Równie ważny, jak wielkość szczotki i materiał jej wykonania, jest rodzaj dyszy. Wiedz, że mycie teleskopowe wykorzystuje moc strumienia punktowego, nazywanego inaczej rozpylającym. Woda, która uderza bezpośrednio w powierzchnię, odrywa od niej zabrudzenia. Dzięki szczotce rozpylającej możliwe staje się czyszczenie ogromnych powierzchni. 

Kształt nasadki myjki teleskopowej

Nie bez znaczenia jest także kształt nasadki myjki teleskopowej. Zwykle nasadki teleskopowe są prostokątne. Wyróżnia je wysoka skuteczność i przystępna cena. Na rynku dostępne są również nasadki o kształcie radialnym, jednak nie cieszą się one tak dużą popularnością, jak prostokątne. 

Wykorzystanie wody demineralizowanej do mycia elewacji szklanych

Wymieniając metody mycia elewacji szklanej, nie można nie wspomnieć o wodzie demineralizowanej. Technika ta pozwala nie tylko oszczędzić Twój czas i pieniądze, ale jeszcze wyczyścić budynek bez smug i zacieków. Ten typ mycia elewacji jest ekologiczny, ponieważ nie wymaga użycia szkodliwych detergentów. Woda demineralizowana tworzy na szklanej powierzchni powłokę antystatyczną, która „odpycha” zabrudzenia. Dzięki temu Twój budynek pozostaje czystszy na dłużej. 

Podnośniki koszowe, czyli kolejna metoda mycia szklanych elewacji

Jedną z metod mycia szklanych powierzchni jest wykorzystanie podnośników koszowych. Stosuje się je na wysokościach powyżej 18 metrów. Fachowiec wchodzi do kosza, zakłada kask, uprząż i przypina się do punktu asekuracyjnego. Za pomocą podnośników koszowych można umyć nawet najwyżej położone punkty szklanej elewacji. 

Oczywiście myjąc szklane elewacje, warto zachować wszelkie zasady BHP. Pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni, w tym posiadać zaświadczenie o braku medycznych przeciwwskazań do wykonywania prac na wysokości.