Odzież robocza a ochronna - różnice, zastosowanie, cechy prawidłowego stroju do pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest stworzenie odpowiednich, a co najważniejsze bezpiecznych warunków pracy całej załodze. Jednym z takich zadań jest zabezpieczenie ciała pracownika w postaci zapewnienia mu odpowiedniej odzieży roboczej lub ochronnej. Dzięki niej zostaje zachowana higiena pracy, jak również wszelkie środki ostrożności dotyczące ochrony zdrowia i życia człowieka. Czym jest odzież robocza? Jak wygląda strój ochronny? Czym różni się odzież robocza od ochronnej? Jak dobrać odpowiednie środki bezpieczeństwa?

Odzież robocza - cechy i zastosowanie

Strój roboczy to ubranie, którego zadaniem jest ochrona ciała oraz rzeczy prywatnych pracownika. Nie spełnia on funkcji ochraniających zdrowie i życie osoby na danym stanowisku. Jest jedynie zabezpieczeniem przed zabrudzeniem, przesiąknięciem danymi zapachami czy zniszczeniem innej odzieży. Najczęściej jest również znakiem rozpoznawalnym firmy, identyfikacja stanowiska, na którym pracuje dana osoba lub firmową reklamą. Zazwyczaj wykorzystywana na stanowiskach takich jak: sprzedawca, kurier, konserwator, sprzątaczka, ochroniarz i wiele innych.

W skład takiego wyposażenia wchodzi wiele elementów. Powinny być one dostarczone pracownikowi nieodpłatnie, jednak podlegają one zwrotowi w momencie zakończenia współpracy. Strój roboczy najczęściej składa się z: obuwia, odzieży - koszulki, fartucha, spodni, bluzy, kurtki, rękawiczek oraz akcesoriów dodatkowych takich jak ochraniacze, okulary, nakrycia głowy czy kaski.

Odzież ochronna - charakterystyka

Zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej jest koniecznością wtedy, gdy Ci wykonują swoje obowiązki w trudnych, niebezpiecznych warunkach. Jej zadaniem jest ochrona ciała, zdrowia i życia wykonawców. Wszelkie akcesoria powinny być wykonane z materiałów, które odpowiadają danej profesji. Najczęściej wykorzystywane są tworzywa niepalne, żaroodporne, mrozoodporne, chroniące przed wszelkiego rodzaju substancjami chemicznymi, kwasami czy działaniem niebezpiecznego promieniowania. Ponadto posiadają wszelkiego rodzaju usztywnienia czy dodatki. Ich zadaniem jest ochrona pracownika, jak również stworzenie odpowiedniej higieny pracy. Odzież ochronna wykorzystywana jest najczęściej przez strażaków, lekarzy, naukowców pracujących w laboratorium, pracowników produkcji czy budowlańców. W skład stroju ochronnego wchodzą:

  • obuwie,
  • odzież,
  • akcesoria dodatkowe: rękawice, kaski, google, maski, ochraniacze, itp.

Jak wybrać odpowiednią odzież robocza i ochronną?

Strój do pracy powinien być przede wszystkim dopasowany do warunków, w jakich przebywa wykonawca. Musi on spełniać standardy, jak również założeni zawarte w zapisach BHP. Jednocześnie odzież ta musi być komfortowa w noszeniu, nie może ograniczać ruchów, jak również być wygodna dla samego pracownika. Strój ten powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów i posiadać wszelkie atesty i certyfikaty. Odzież robocza może pełnić rolę estetyczną, dlatego też w tym przypadku warto zadbać o estetykę, fason, krój czy wzornictwo. Ponadto wszystkie elementy wyposażenia powinny być przewiewne. Obuwie dostosowane do wielogodzinnej pracy i różnych warunkach. Warto również poświęcić chwilę w wyborze sklepu. Na stronie www.bhpnawigator.com.pl znajdziesz różnego rodzaju odzież roboczą i ochronną.