Krótkoterminowy wynajem — zalety i wady

Wynajem krótkoterminowy to sposób zarabiania na posiadanej nieruchomości, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Wysoka rentowność idzie jednak w parze z dużą eksploatacją mieszkania oraz zaangażowaniem czasowym potrzebnym na przygotowanie lokalu dla gości. Jakie są zalety i wady najmu krótkoterminowego?

Wynajem krótkoterminowy to rozwiązanie, które szczególnie opłaca się w przypadku nieruchomości położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, jak centra popularnych turystycznie miast lub miejscowości wypoczynkowej. Grupą docelową są tutaj turyści lub osoby przyjeżdżające służbowo. Goście cenią sobie prywatność związaną z wynajmem całego miejsca oraz dostęp do wszystkich typowych udogodnień domowych, takich jak kuchnia, własna łazienka i osobna sypialnia.

Mieszkanie przeznaczone na najem krótkoterminowy powinno być czyste, zadbane oraz bezpieczne. Łatwy wynajem umożliwiają liczne platformy bookingowe. Chcąc przebić z ofertą wśród licznej konkurencji, warto zadbać o atrakcyjne zdjęcia lokalu oraz opis prezentujący wszystkie obecne udogodnienia. Niezbędne jest również oznaczenie lokalu na mapie. Trzeba pamiętać, że najczęściej właśnie lokalizacja ma decydujące znaczenie, dlatego planując zakup nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy, warto postawić na pewne pozycje, jak na przykład mieszkania na sprzedaż w Świnoujściu.

Zalety wynajmu krótkoterminowego

Główną zaletą wynajmu krótkoterminowego jest zdecydowanie większy zysk niż w przypadku tradycyjnego najmu na dłuższy okres. Stawki dobowe wynoszą od 100 do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od standardu, powierzchni i lokalizacji mieszkania.

Regularna kontrola stanu mieszkania po każdej wizycie gości pozwala łatwo zachować mieszkanie w dobrej kondycji oraz czystości. Reagując na bieżące usterki, można szybko je naprawić i dzięki temu uniknąć większej awarii. Czasem sami goście zgłaszają problemy, dzięki czemu właściciel zyskuje ich świadomość i może dokonać naprawy.

Wynajem krótkoterminowy to także bezpieczeństwo transakcji. Opłata pobierana jest z góry, dzięki czemu nie trzeba czekać na opóźniony przelew od najemcy, jak to zdarza się w przypadku najmu długoterminowego. Kolejną zaletą jest możliwość dowolnego podniesienia ceny w każdej chwili po publikacji oferty.

Wady wynajmu krótkoterminowego

Wynajem krótkoterminowy posiada również swoje wady. Jedną z nich jest ryzyko zniszczenia lokalu wynikającego z większej eksploatacji lub nieodpowiedniego zachowania gości. Aby uniknąć takich problemów, wielu inwestorów decyduje się na wprowadzenie obowiązku wpłaty zwrotnej kaucji lub zamrożenia odpowiedniej kwoty na karcie kredytowej gościa.

Forma najmu krótkoterminowego wymaga także większej aktywności w zakresie śledzenia obowiązujących trendów aranżacyjnych oraz cen. Warto również mieć świadomość wysokich i martwych sezonów i dostosowywać do nich stawki. Dzięki temu ofertę będzie można łatwiej wypromować na tle konkurencji. Może również okazać się, że w celu pozyskania gości trzeba będzie przeznaczyć pewną kwotę na reklamę.

Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy powinno również posiadać odpowiednie wyposażenie, o które musi zadbać jego właściciel. Warto pamiętać o tym, że urządzenia takie jak ekspres do kawy, lodówka, czy żelazko i deska do prasowania to standard, którego oczekują klienci.