Zakup mieszkania w Szczecinie. Bez kredytu ani rusz

Rynek nieruchomości w Szczecinie jest bardzo niekorzystny dla kupujących – mieszkania i domy są drogie, co utrudnia sfinansowanie wymarzonego lokalu. Dlatego większość osób decyduje się na zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji i wyborem jednej z licznych ofert banków warto dokładnie sprawdzić wysokość raty, wszystkie warunki zaciągnięcia kredytu i aktualną cenę. Co trzeba wiedzieć, decydując się na kredyt? Przedstawiamy najważniejsze informacje, a dokładną wysokość raty sprawdzisz na https://blogbank.pl/kredyty-gotowkowe/.

Ceny mieszkań w Szczecinie

Rynek nieruchomości w całym kraju odnotowuje wzrost cen, co jest sytuacją bardzo niekorzystną dla kupujących, zwłaszcza że dotyczy to zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Oferowane na sprzedaż nieruchomości są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno niewielkie kawalerki, jak i duże i luksusowe apartamenty, dzięki czemu każdy może znaleźć lokal idealny dla siebie. Aktualnie cena mieszkań za 1 m2 wynosi średnio około 7 000 zł, co sprawia, że mieszkanie o powierzchni 60 m2 będzie kosztowało średnio 420 000 zł. Taka kwota zazwyczaj oznacza, że kupno mieszkania wiąże się z wzięciem kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy o długoterminowej spłacie, nawet do 40 lat. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku i wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Dużą zaletą tego typu kredytu, jest stosunkowo niewielki koszt – oprocentowanie jest zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych, czy pożyczek. Dodatkowo jest to jedyny kredyt, który można wziąć na tak długi okres, a to również przekłada się na niższą ratę. Co ważne przy zakupie nieruchomości z kredytem hipotecznym i tak niezbędne jest posiadanie pewnej ilości gotówki na wkład własny. Jest to kwota, którą kupujący musi wyłożyć z własnej kieszeni, aby bank udzielił pożyczki. Wkład własny wynosi 10 lub 20%.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa to analiza sytuacji finansowej i osobistej kredytobiorcy za pomocą, której bank określa, czy jest on w stanie spłacić kredyt. Od oceny zdolności kredytowej zależy czy kredyt zostanie przyznany oraz ile pieniędzy bank może pożyczyć danej osobie.

Przy ocenie zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę różne czynniki, do których najczęściej należą:

  • wysokość i źródło dochodów;
  • miesięczne stałe koszty utrzymania (czynsz, media, inne zobowiązania finansowe takie jak spłacane raty, alimenty itp.);
  • historia kredytowa – spłacanie pożyczek na czas, brak długów itp.

Warto wiedzieć, że brak historii kredytowej też jest niekorzystny, dlatego planując wzięcie tak dużego kredytu dobrze jest zrobić nawet niewielki zakup na raty i spłacić je zgodnie z harmonogramem.

  • stan cywilny;
  • liczba osób na utrzymaniu;
  • wiek;
  • wykonywany zawód;
  • wykształcenie

Jak sprawdzić, czy stać Cię na kredyt?

Przed ubieganiem się o kredyt i poszukiwaniem mieszkania, warto określić na jaką ratę dokładnie można sobie pozwolić. Jest to ważne, ponieważ im wyższa rata, tym większy kredyt można zaciągnąć. Chcąc obliczyć jakiej wysokości rata nie obciąży nadmiernie budżetu, należy dokładnie podliczyć wszystkie stałe dochody, które pochodzą z legalnego źródła. Następnie należy dokładnie policzyć wszystkie stałe, miesięczne wydatki: czynsz, media, opłaty za zajęcia dodatkowe, wydatki związane z jedzeniem i artykułami higienicznymi. Do powstałej kwoty warto doliczyć kwotę dodatkową na przyjemności (kino, hobby, restauracje itp.) oraz na nieprzewidziane wydatki np. zakup leków, czy wizytę u dentysty. Pozwoli uniknąć to problemów ze spłatą kredytu i zapewni pewnie finansowy bufor bezpieczeństwa. Po dokonaniu obliczeń pozostaje od dochodów odliczyć koszty, a otrzymana kwota stanowi ilość pieniędzy, którą można przeznaczyć na miesięczną ratę.

Szczecin – tu otrzymasz dogodny kredyt.

Szczecin jako jedno z największych miast Polski obfituje w ilości oddziałów bankowych, w których możemy załatwić sprawy związane z kredytem. Bank PKO PB ma aż 21 oddziałów, między innymi przy ul. Księcia Bogusława X 52 lub ul. Niemcewicza 26.

Alior Bank usytuował swoje cztery placówki wokół placu Centralnego, dlatego idąc od samego centrum w którąkolwiek stronę, z pewnością znajdziemy jeden z nich. Najbliżej znajduje się oddział przy ul. Śląska 32a.