Praca Szczecin gdzie szukać ofert pracy w Szczecinie?

4 min czytania
Praca Szczecin  gdzie szukać ofert pracy w Szczecinie?

Szczecin to ponad 400-tysięczne miasto w północno-zachodniej Polsce, stolica województwa zachodniopomorskiego, największy ośrodek gospodarczy w regionie. Tutejszy rynek pracy jest różnorodny i chłonny.

Spośród ponad 70 tysięcy podmiotów gospodarki narodowej funkcjonujących w mieście (REGON, 31.03.2021 r.) aż 59 to duże zakłady generujące od kilkuset do kilku tysięcy miejsc pracy. W Szczecinie rozwija się między innymi przemysł maszynowy i stoczniowy, transport w tym wodny, coraz ważniejsze miejsce zajmuje też branża technologiczna. Miasto jest ośrodkiem handlowo-usługowym, a także destynacją turystyczną przyciągającą wczasowiczów z Polski, Niemiec i innych państw.

Liczne przedsiębiorstwa i inne podmioty gospodarcze generują ogromne zapotrzebowanie na kadrę. O dobrej sytuacji na szczecińskim rynku pracy świadczy chociażby najniższa w województwie stopa bezrobocia. W marcu 2021 r. była na poziomie 4,1%, a więc znacznie poniżej średniej wojewódzkiej 8,6% oraz krajowej 6,4% (GUS, marzec 2021 r.).

Oferty pracy Szczecin gdzie szukać w internecie?

Praca w Szczecinie od zaraz oferowana jest w różnego rodzaju branżach. Zgodnie z badaniem zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów 2021 braki kadrowe notuje się na przykład w oświacie i kulturze. Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem chętnych między innymi na stanowisko nauczyciela. Deficyt dotyczy pedagogów różnych specjalności lektorów i nauczycieli języków obcych, nauczycieli przedszkoli, klas I-III, przedmiotów ogólnokształcących. Brakuje też na przykład zawodowych kierowców autobusów, ciężarówek, pracowników budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami (murarzy, tynkarzy, brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, pracowników robót wykończeniowych, monterów instalacji budowlanych). Oferty pracy w Szczecinie kierowane są również do pracowników opieki zdrowotnej ratowników medycznych, pracowników służb mundurowych czy archiwistów i muzealników. Warto zapoznać się ze wszystkimi poszukiwanymi zawodami w Szczecinie.

Jak szukać pracy? Współcześnie rynek pracy w Polsce zdominowany jest przez rekrutacje internetowe. To właśnie w sieci publikowana jest zdecydowana większość ofert zatrudnienia. Znajdziemy je w wielu miejscach, np. w mediach społecznościowych, na forach tematycznych i branżowych, platformach sprzedażowych czy bezpośrednio na stronach konkretnych firm. Warto jednak wiedzieć, że najlepszym i najszybszym sposobem szukania pracy w internecie jest postawienie na zaufany portal z ogłoszeniami. W Polsce takich platform jest wiele najlepiej wybrać renomowany i popularny, np. Praca.pl. Jest to portal pracy, na którym znajdziemy bardzo wiele ogłoszeń. Możemy je łatwo filtrować z uwagi na miejsce pracy, obszar zawodowy, datę publikacji oferty i inne parametry. Co więcej, ogłoszenia publikowane na takim portalu są weryfikowane przez ekspertów rynku pracy, co minimalizuje ryzyko natknięcia się na nieuczciwego pracodawcę, próbę wyłudzenia pieniędzy, danych itp.

CV jak napisać? Gdzie napisać?

Dobry portal pracy oferuje nie tylko listę ogłoszeń, ale też szereg narzędzi przydatnych w czasie rekrutacji. Np. za pośrednictwem Praca.pl możemy stworzyć profesjonalne curriculum vitae. Kreator CV Praca.pl dostępny jest z poziomu przeglądarki, co oznacza, że nie musimy instalować na komputerze żadnego oprogramowania do edycji tekstu. Wystarczy, że uzupełnimy swoje dane w gotowym szablonie CV. Możemy też dodawać w nim rubryki zależnie od indywidualnych potrzeb. Kreator CV oferowany przez ten właśnie portal jest godny polecenia także z innego względu gotowy dokument możemy za darmo pobrać na swój komputer w formacie pdf. Nie czeka nas zatem niespodzianka w postaci przewidzianej konieczności zapłaty, kiedy już poświęciliśmy czas i wysiłek na uzupełnienie danych.

W czasie tworzenia CV warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zastanówmy się, które informacje z naszego życiorysu zawodowego powinny znaleźć się w dokumencie. Pomóc może przejrzenie ofert pracy na konkretne stanowisko. Pracodawcy określają w nich oczekiwania wobec kandydata i informacji o ich spełnieniu będą szukać w dokumentach rekrutacyjnych. Nie ma zatem potrzeby podawania w CV np. długiej listy szkoleń zawodowych, ale wystarczą te, które są istotne dla danego stanowiska. Dodatkowe dane dotyczące ścieżki kariery możemy uwzględnić w liście motywacyjnym.

Selekcja informacji to kwestia podstawowa. Pamiętajmy przy tym, by nie koloryzować w CV kłamstwa szybko wyjdą na jaw, a my możemy stracić szansę na wymarzoną posadę. Przed wysłaniem życiorysu zawodowego do pracodawcy sprawdźmy poprawność dat, a także ortografię i interpunkcję. Możemy ale nie musimy dołączyć do dokumentu zdjęcie. Tworzenie życiorysu za pomocą kreatora CV jest naprawdę łatwe i szybkie, większość pracy po prostu wykona za nas program. Powodzenia!

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

szczecin4u_kf