Fotowoltaika, ekologiczna technologia

Fotowoltaika, to bardzo popularne, a wręcz modne określenie już od kilku dobrych lat. Czym jest fotowoltaika? Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się konwersją, a więc przetworzeniem światła słonecznego na energię elektryczną. To bardzo ekologiczna technologia, gdyż wykorzystuje naturalne źródło- promieniowanie słoneczne i nie wprowadza do środowiska żadnych zanieczyszczeń. Jak działa fotowoltaika? Energia słoneczna kumulowana w panelach zostaje przekształcona przez falownik w prąd zmienny. Wytworzony prąd możemy wykorzystać do ogrzewania domu, zasilania urządzeń elektrycznych typu pralka, lodówka, telewizor lub do ogrzania wody. Jeśli nie wykorzystamy wyprodukowanej energii, nic się nie stanie ponieważ jej nadmiar możemy wykorzystać później, gdy nie świeci słońce.

Elementy zestawu fotowoltaicznego

Zestaw taki składa się po pierwsze z paneli, pełniących rolę baterii słonecznych. W ich skład wchodzą ogniwa połączone szeregowo. Wyróżnić możemy dwa rodzaje paneli: mono i polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych i bardziej wydajne. Drugim niezbędnym elementem zestawu jest falownik czyli inwerter. Głównym jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny. Wyróżniamy kilka rodzajów inwerterów. W zależności od wielkości falowniki dzielimy na mikrofalowniki, falowniki stringowe i falowniki centralne. W zależności od współpracy z siecią rozróżniamy falowniki sieciowe i wyspowe. Zależnie od technologii występują falowniki transformatorowe i beztransformatorowe. W wyborze odpowiedniego inwertera pomogą specjalistyczne firmy zajmujące się instalacją fotowoltaiki. Kolejnym ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego są zabezpieczenia zmienno i stałoproądowe, które chronią instalację fotowoltaiczną przed wyładowaniami elektrycznymi. Dodatkowym składnikiem mogą być optymalizatory. Nie są konieczne, ale przy częściowym zacienieniu paneli mogą zwiększyć wydajność całego systemu.Panele słoneczne montujemy na systemie montażowym na dachu bądź na gruncie. System montażowy powinien być odporny na korozję. Nieodzownym elementem jest także okablowanie. Ostatnim elementem, który być może a nie musi jest akumulator, dzięki któremu zmagazynujemy nadmiar energii i wykorzystamy ją w późniejszym czasie.

Dlaczego mówimy "tak" fotowoltaice?

Największą zaletą korzystania z fotowoltaiki są oczywiście niższe rachunki za prąd. Wykorzystując "nasz prąd" nie płacimy firmie energetycznej. Jednocześnie jesteśmy niezależni w przypadku awarii czy braków w dostawie prądu. Dodatkowym bardzo ważnym atutem instalacji zestawu fotowoltaicznego na skalę światową jest ochrona środowiska. Korzystając z odnawialnych źródeł energii nie wprowadzamy do powietrza trujących gazów. Tradycyjna energia elektryczna z jakiej korzystamy w naszych domach pochodzi niestety z elektrowni, które otrzymują ją przez spalanie węgla. Korzystając z paneli fotowoltaicznych zmniejszamy więc globalne zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem węgla. Musimy mieć świadomość, że pokłady węgla kiedyś się skończą, a nieustanna wycinka drzew również nie wpływa dobrze na jakość powietrza.

Trzeba pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to wydatek kilkunastu tysięcy złotych, a inwestycja ta wróci się po dopiero po około 8-10 latach, dlatego warto wybrać sprawdzonego dostawcę z doświadczeniem, który zagwarantuje nam wysokojakościowy produkt.