Optymalna wilgotność powietrza w domu

3 min czytania
Optymalna wilgotność powietrza w domu

Generalnie przyjmuje się, że optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 20-22 stopni. W sypialni natomiast temperatura może być nieco niższa. Inaczej jednak sprawa ma się co do wilgotności w domu. Jej optymalny poziom jest trudno określi, ponieważ odczuwana ona jest bardzo subiektywnie. Jednak nie powinna ona być niższa niż 40%, ponieważ wtedy trudniej jest oddychać, wysychają nasze spojówki oraz większa się ilość kurzu w powietrzu. Natomiast poziom nie powinien również przekraczać 60%, ponieważ takie warunki sprawiają rozwojowi bakterii i grzybów.

Jest to bardzo niekorzystne dla osób cierpiących na alergie lub schorzenia płucne. Jeżeli mamy dzieci to również powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację w naszym domu. Zdrowie domowników jest najważniejsze i nie powinniśmy bagatelizować tego problemu.

Bez tego urządzenia nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić wilgotności powietrza w naszym domu. Nasze odczucia co do tego mogą być bardzo mylące. Na przykład powietrze ciepłe możemy odbierać jako te bardziej wilgotne. Jeżeli ruch powietrza jest bardziej intensywny, wydaje się ono bardziej suche. Tak samo przy zbyt słabej wentylacji mamy wrażenie, że powietrze jest suche, nawet pomimo tego, że jego wilgotność jest prawidłowa.

Pomiary wilgotności w różnych miejscach

Jest to to kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę. Poziom wilgotności należy robić w różnych miejscach w domu. Priorytetowymi pomieszczeniami są łazienki, kuchnie czy pralnie (czyli tam, gdzie występuje najwięcej pary wodnej). Nie należy jednak pomijać pokojów mieszkalnych. Inaczej uzyskane przez nas wyniki nie będą reprezentatywne.

 Optymalna wilgotność powietrza w domu

Wilgotność powietrza różna od pory roku

Wilgotność powietrza, która napływa z zewnątrz zmienia się oczywiście zależnie od pory roku. Latem powietrze ma większą wilgotność jak i temperaturę. Trafia ono do budynku, gdzie się ochładza i jego wilgotność potrafi wzrosnąć nawet do 90%. Zimą jednak powietrze z zewnątrz ogrzewa się, a jego wilgotność drastycznie spada nawet do kilkunastu procent.

Wykraplanie się wilgoci na szybach

Wykraplanie się wilgoci na szybach, lustrach w łazience czy kuchni świadczy o niewydolności wentylacji oraz zbyt niskiej temperaturze tych elementów. Takie wykraplanie się wilgoci ma miejsce na źle izolowanych fragmentów przegród w miejscu mostków cieplnych. Często to zjawisko nie rzuca nam się w oczy. Zwróćmy więc na to uwagę.

Tynki gipsowe i drewno

Na zbyt wysoką wilgotność wrażliwe są tynki gipsowe oraz drewno. Jeżeli posiadamy te materiały w naszych wnętrzach, musimy zadbać o to, żeby wilgotność w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka. Jednak poziom wilgotności poniżej 30% może doprowadzić do wypaczania się drewnianych podłóg, drzwi czy ram okien.

Dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powinno zacząć się zdecydowanie od zapewnienia prawidłowej wentylacji w naszym domu/mieszkaniu. Jeżeli to nie pomoże dopiero wtedy możemy skusić się na pomoce zewnętrzne takie jak nawilżacze czy osuszacze. Poziom wilgotności w domu jest bardzo istotny nie tylko dla materiałów zawartych w naszych wnętrzach, ale i dla stanu zdrowia naszych domowników (szczególnie domowników i dzieci). Więcej porad w tym zakresie znajdziesz na https://klima-poznan.pl/

Autor: Materiał partnera

szczecin4u_kf