Coraz to częściej firmy oraz osoby fizyczne zaczynają korzystać z usług wypożyczalni aut. Atrakcyjne warunki oraz minimum formalności sprawiają, że wynajem samochodów Szczecin to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu osób. Wielu z nas decyduje się na wypożyczenie samochodu na tydzień czy nawet na kilka miesięcy! Jakie są możliwości wynajmowania samochodu? Tego dowiecie się w tym artykule.

O czym trzeba wiedzieć?

Najważniejsze jest to, żeby wiedzieć jakie zasady obowiązują nas przy wypożyczaniu auta. Są one zazwyczaj uniwersalne, więc nie jest to ważne czy pożyczamy samochód jako firma czy jako osoba fizyczna.

Najlepiej jest zacząć od rezerwacji. Można ją dokonać telefonicznie, przez internet lub w siedzibie firmy osobiście. Jeśli wszystko ma przebiegnąć sprawnie i szybko, warto już wiedzieć jaki chcemy model pojazdu, na jaki termin potrzebujemy auto i na jak długo chcemy je wypożyczyć. Warto również uzgodnić miejsce oraz godzinę odbioru samochodu. Już podczas rezerwacji można zaznaczyć, że chce się odebrać samochód w wyznaczonym przez was miejscu. Jeśli planujecie przekraczać granicę wypożyczonym samochodem musicie to zgłosić wypożyczalni. Powinna wam wtedy ona przekazać certyfikat, który będzie potrzebny przy kontroli.

Oczywiście przed odbiorem auta pobierana jest kaucja. Jest ona pobierana w formie blokady środków pieniężnych na karcie właściciela. W razie jakichkolwiek uszkodzeń, kaucja ta zostanie pobrana na stałe. Jej wysokość zależy głównie od tego, jakiej klasy auto będziesz wypożyczał. Nie musicie się martwić stłuczkami na drodze, ponieważ wszystkie takie samochody są objęte ubezpieczeniem OC oraz AC. Warto o tym pamiętać, żeby przy jakiejkolwiek kolizji na drodze, która nie wynika z Twojej winy, warto wezwać od razu policję i powiadomić o tym firmę wypożyczającą samochód.

Jak wypożyczyć samochód?

Jeżeli chodzi o ogólne koszty wypożyczenia samochodu to zależą one głównie od tego jaki model i markę auta bierzemy oraz na jak długo chcemy wypożyczyć dany samochód. Większość firm decyduje się na wypożyczenie samochodów luksusowych dla swoich pracowników, co wiąże się oczywiście z większymi kosztami. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, możesz zdecydować się na małego, miejskiego hatchbacka z podstawowym wyposażeniem. Przyda się on podczas podróży po zakorkowanym mieście i wąskich parkingach.

Warto również pamiętać o odpowiednim wyborze samochodu. Wiele wypożyczalni posiada listę dostępnych aut. Można więc zwrócić uwagę na typ nadwozia, rodzaj skrzyni biegów, silnika oraz spalanie. Pamiętaj również o swoim własnym komforcie. Jeśli planujesz dłuższą podróż to mały, miejski samochód może nie być wygodny. Jeśli jednak planujesz poruszać się tylko po jednym mieście, warto postawić na hatchbacka.

Wymagane dokumenty

Przy wypożyczaniu auta oczywiście będzie Ci potrzebny dowód osobisty oraz prawo jazdy. Jeśli planujesz wypożyczenie samochodu na firmę, potrzebna będzie kserokopia zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub odpis z rejestru KRS. Potrzebny również będzie dokument zawierający Regon oraz NIP. Pamiętaj o tym, że mając 19 lat nie zawsze będziesz mógł wypożyczyć samochód. Często wypożyczalnie wymagają chociaż rocznego stażu w prowadzeniu samochodu. Dodatkowo mając mniej niż 21 lat, możesz zapłacić większą kwotę.

Samochód zastępczy

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku i Twoje auto zostało uszkodzone z nie Twojej winy, możesz ubiegać się o samochód zastępczy z oc compensa. Jest to również ciekawa opcja na otrzymanie samochodu na czas naprawy własnego, dzięki czemu nie będziesz marnował czasu na komunikację miejską.