Biokominek może być idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w domach wielorodzinnych i blokach. Nie jest od tylko źródłem ciepła, ale ma też funkcję dekoracyjną. Nadaje on wnętrzu idealny klimat w szczególności na spotkania rodzinne i z przyjaciółmi. Z tym kominkiem mieszkańcy bloku mogą spełnić swoje marzenie o posiadaniu kominka w salonie.

Biokominek - co to jest?

Biokominek to specyficzny rodzaj kominka. Jako paliwa używa się biopaliwa w formie płynnej czy żelowej. Paliwo jest bezwonne i bezdymne, dzięki czemu nie musi spełniać wszystkich norm, które muszą spełniać tradycyjne kominki. Niepotrzebny jest przewód dymowy, który służy do odprowadzania spalin. Wystarczy często wietrzyć pomieszczenie i uważać, aby w pobliżu kominka nie stało nic łatwopalnego.

Paliwo do biokominka

Jak już wspomniane było wyżej paliwo do biokominka ma postać płynną lub żelową. Jest ekologiczne i bezpieczne. Paliwo w formie żelowej sprzedawane jest w puszkach, które odpalane jest w kominku. Jedna taka porcja paliwa (około 0,4l) pali się do 3 godzin. Paliwo płynne jest wlewane do odpowiedniego pojemnika i podpalanego. Bardzo ważne jest, aby paliwo posiadało atest Państwowego Zakładu Higieny. Wtedy możemy być pewni, że paliw jest bezpieczne i nie będzie brzydko pachnieć przy spalaniu.

 Biokominek - co to jest i co warto wiedzieć

Biokominek a funkcja grzewcza

Bikominki montowane są raczej dla celów dekoracyjnych, a nie grzewczych. Taki kominek co prawda emituje ciepło, ale nie jest w stanie ogrzać całego mieszkania. Dlatego nie może być traktowane jako podstawowe źródło ciepła. Taki kominek maksymalnie osiąga moc grzewczą do 3 kW. Warto też pamiętać, że paliwo do tych kominków jest wysokokaloryczne. Na jednym napełnieniu ogień może się palić od 2 do 9 godzin.

Gdzie zamontować biokominek?

Na rynku istnieje wiele modeli kominków ekologicznych, więc łatwo można je dostosować do naszej aranżacji wnętrza. Pasują do nowoczesnych wystrojów wnętrz i do aranżacji w stylu skandynawskim. Część modeli jest mobilne i można je w czasie remontu przenosić z jednego pokoju do drugiego lub w przypadku wyprowadzki zabrać ze sobą do nowego mieszkania. Dlatego warto się zastanowić przed kupnem jakie plany mamy na przyszłość.

Jak zbudowany jest biokominek?

Na rynku najczęściej można spotkać kominki na terenie Wrocławia https://www.komineczki.com.pl/ zbudowane ze stali nierdzewnej, szkła, betonu czy kamienia. Rzadko można też spotkać kominek z obudową z aluminium, ale nie jest to estetyczne ani bezpieczne, więc też ten model jest rzadko wybierany przez konsumentów. Obudowa powinna być odporna na wysoką temperaturę i co ważne konstrukcja musi być stabilna. Warto zwrócić uwagę, aby palenisko było wykonane ze stali nierdzewnej i posiadało co najmniej dwie warstwy zabezpieczające przed wyciekiem paliwa.

Biokominek a bezpieczeństwo

Ten rodzaj kominka jest bezpieczny. Spalanie się paliwa, wiąże się z wydzielaniem pary wodnej oraz niewielkiej ilości dwutlenku węgla. Kominek ten niewolno stawiać w pobliżu przedmiotów łatwopalnych. Należy także pamiętać, aby nie dolewać paliwo do palącego się jeszcze ognia.