Profesjonalne zarządzanie i przechowywanie dokumentów – Co wchodzi w zakres obowiązków działu kadr i płac?

Chociaż prawie każdy pracownik firmy wie o istnieniu działu kadrowo płacowego, czasami błędnie ocenia obszar jego działań. Najczęściej myślimy, że dotyczy to głównie przywoływania nas, aby podpisać wymagane dokumenty, gdyż tak to właściwie wygląda z zewnątrz, z naszej perspektywy. Tak naprawdę, zadań jest o wiele więcej, a dodatkowo – wcale nie należą one do najłatwiejszych.

Dosłownie w każdej – małej, średniej i ogromnej firmie konieczne jest posiadanie działu kadr i płac. Gdynie nie ten sektor, praktycznie niemożliwe byłoby działanie przedsiębiorstwa zgodnie z prawem pracy i jej ogólne prawidłowe funkcjonowanie oraz rozwój. Mimo tego, że często mówi się jedynie o tym, że osoby z tego działu dbają o przechowywanie dokumentów, tak naprawdę obowiązków jest znacznie więcej.

Czym zajmują się kadrowi w firmie?

Należy zacząć od tego, że pracownicy działu kadr i płac odpowiedzialni są za przechowywanie dokumentów księgowych i ich kompleksową archiwizację. To właśnie te osoby muszą dbać o to, aby w aktach pracowniczych wszystko było zgodne z ustalonymi przepisami. Jeżeli mamy do czynienia z ogromną firmą, łatwo domyślić się, że już samo to jest bardzo czasochłonnym i pracochłonnym zajęciem. Co więcej, nie każdy wie o tym, jak długo przechowywać dokumenty.

Kadrowi zajmują się wszystkim tym, co związane jest z wypłatami pracowników. Zatem jest to chociażby naliczanie wynagrodzeń i dbałość o to, aby wszyscy zatrudnieni otrzymywali swoje pieniądze w wyznaczonym terminie. Jako, że aktualnie większość pracodawców przelewa pieniądze bezpośrednio na konta bankowe, różni pracownicy mogą otrzymywać swoje wynagrodzenia o różnym czasie, a czasami z opóźnieniem. Zadaniem działu kadr i płac jest to, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

To także przygotowywanie umów, które zawierane są miedzy firmą, a wszelkimi kontrahentami. Zakres działań kadrowych obejmuje też czynny udział na wszystkich etapach procesu rekrutacyjnego nowych pracowników, od momentu wystawienia ogłoszenia, poprzez rozmowę kwalifikacyjną, aż po zaznajomienie zatrudnionego z warunkami pracy, zakresem obowiązków oraz bieżącymi działaniami firmy. Na koniec nie można zapominać o obowiązku ewidencji czasu pracy, zatem brane są tutaj pod uwagę wszelkie zwolnienia lekarskie, urlopy, a także w drugą stronę – nadgodziny, czy też delegacje.

Kompetencje pracownika działu kadr i płac

Jako, że zadania kadrowego nie należą do najłatwiejszych istnieje sporo wymagań co do potencjalnego zatrudnionego na takim stanowisku. Z pewnością konieczne jest odpowiednie wykształcenie. Najlepiej jeśli posiadamy ukończone studia na kierunku – administracja, zarządzanie, albo też marketing. Z pewnością wartością dodaną będą wszelkie dodatkowe kursy i szkolenia, chociażby z zakresu komunikacji interpersonalnej, czy też zarządzania zasobami ludzkimi.

W związku z istotą umiejętności twardych i miękkich, nie można zapomnieć o pewnych predyspozycjach. Natłok obowiązków będzie zapewne wymagał od kadrowego doskonałej organizacji pracy, skrupulatności i dokładności. Praca w tym dziale to także ciągły kontakt z innymi pracownikami, zatem plusem będzie świetna komunikatywność, a z uwagi na wiedzę dotyczącą zarobków na poszczególnych osób, ważna będzie także dyskrecja.

Nie wszystkie firmy stać na własny dział kadr i płac, zatem w wypadku niektórych przedsiębiorstw, właściciele decydują się na outsourcing kadrowo płacowy.