Domy modułowe szturmem wdarły się na rynek budownictwa w Polsce. Z roku na rok zdobywają coraz większe uznanie wśród klientów, którzy doceniają ich szybkość budowy, a także ekonomiczność. Tego rodzaju budynki już dawno znalazły swoje miejsce na rynku lokali usługowych, teraz coraz częściej zastępują murowane odpowiedniki w budownictwie mieszkaniowych. Ile jednak kosztuje taki dom? W tym artykule mówimy ‘sprawdzam!’ i bliżej przyglądamy się zagadnieniu ‘domy modułowe cena’. Czy naprawdę bardzo się to opłaca?

Czym są domy modułowe?

Odpowiedzi na to pytanie szukamy u samego źródła, czyli u jednego z producentów kontenerów mieszkalnych firmy modulowydom.pl. Jak wskazują pracownicy firmy, za tego rodzaju budynek uważa się obiekt, którego przeważająca część elementów powstaje w specjalnej hali lub fabryce. Do produkcji takich domów używanych jest wiele rodzajów materiałów, ale najczęściej mówimy o keramzycie lub betonie. Zapewniają one odpowiednią wytrzymałość konstrukcji, a jednocześnie są stosunkowo lekkie.

Z racji tego, że większość elementów (nawet 80%) powstaje w hali produkcyjnej, nie ma konieczności organizowaniu placu budowy na kilka miesięcy. Sam montaż elementów zajmuje ledwie kilka dni, po których obiekt jest gotowy do użytku. Materiały przywożone są na miejsce przy pomocy ciężarówek, a ich łączeniem zajmuje się profesjonalna ekipa. Taki sposób produkcji powoduje, że cena domu modułowego jest dużo niższa niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Nowoczesne domy modułowe

Jak przebiegają prace budowlane?

Producenci pawilonów i kontenerów mieszkalnych zapewniają, że obiekt z materiału jakim jest keramzytobeton trwa ledwie kilka dni. Przed rozpoczęciem montażu należy wyznaczyć lokalizację budynku, przeprowadzić prace ziemne oraz wylać fundamenty. Te nie muszą być zbyt masywne, ponieważ ciężar obiektu nie jest duży - keramzytobeton jest materiałem wytrzymałym, ale bardzo lekkim.

Kolejnym etapem budowy jest połączenie ścian budynku. Tego rodzaju prace polegają na połączeniu gotowych prefabrykowanych elementów, które na plac budowy przyjeżdżają prosto z fabryki - wskazują pracownicy modulowydom.pl. W zakres prac wejdzie transport ścian, ich montaż, wykonanie zbrojeń oraz szpachlowanie bruzd. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej standardową zaprawę murarską.

Ostatni etap budowy dotyczy wykonania stropu oraz konstrukcji dachu. Do tego należy nająć specjalną ekipę dekarską, która wykona takie zadanie. Po wzniesieniu dachu, do zrobienia pozostaje już tylko wykończenia wnętrza budynku.

Dom modułowy - jaka cena?

Żeby prawidłowo określić cenę domu modułowego, należy pod uwagę wziąć kilka czynników, które mają wpływ na koszt inwestycji. Jakie to czynniki?

  • lokalizacja budynku,
  • wielkość budynku,
  • zastosowane materiały,
  • renoma firmy produkcyjnej,
  • koszt ekipy budowlanej,
  • projekt wykonania.

Jeżeli myślimy o niewielkim domku, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m², musimy przygotować się na wydatek rzędu 120 tysięcy złotych. To zdecydowanie mniej, niż będzie nam potrzebne podczas budowy murowanego domu. Co ciekawe, czas realizacji takiego projektu to zaledwie 7-8 tygodni, co jest wynikiem znacznie lepszym, niż w przypadku innych metod budowania.

Jak widać cena za budowę domu modułowego jest stosunkowo niska. Za niewielkie pieniądze możemy otrzymać pełnoprawny dom, który nie różni się wiele od murowanych odpowiedników. Warto więc rozważyć opcję postawienia takiego obiektu, kiedy myślimy o własnych czterech kątach.