Uszczelnienia mają na celu uzyskanie właściwego połączenia pomiędzy dwoma elementami. W tym celu wykorzystuje się rozmaite typy uszczelek, w tym także uszczelnienia techniczne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dzisiaj wykorzystuje się różnego rodzaju uszczelnienia, które pozwalają na połączenie ze sobą elementów z właściwym poziomem szczelności. Do tego celu stosuje się też uszczelnienia techniczne, które są jednymi z najpopularniejszych typów uszczelnień.

Czym dokładnie są uszczelnienia techniczne? W jakim celu są one stosowane? Z jakich materiałów są one produkowane najczęściej? Na te oraz na inne pytania odpowiada producent uszczelek tego rodzaju – firma.

Uszczelnienia techniczne – co to jest?

Pod pojęciem takim jak uszczelki czy też uszczelnienia techniczne znajdują się specjalne typy uszczelek, które stosowane są głównie w maszynach oraz w urządzeniach, ale posiadają także inne miejsca zastosowania.

Wówczas uszczelnienia te wykorzystywane są w celu zapewnienia właściwego działania różnych układów oraz części technicznych maszyn i urządzeń. Dodatkowo, mogą być używane w wybranych instalacjach.

Uszczelnienia techniczne są oferowane w wielu wariantach do wyboru, dlatego też można dostosować je indywidualnie do miejsca montażu, uzyskując skuteczne połączenie.

Z czego wykonuje się uszczelnienia techniczne?

Uszczelnienie techniczne może być wykonane z różnego rodzaju materiałów w zależności od jego konkretnego przeznaczenia.

Najczęściej stosowane są uszczelki gumowe, które mogą mieć różne warianty. Wśród nich najczęściej stosuje się uszczelki okrągłe, na przykład oringi albo też uszczelki płaskie. Gumy różnych typów zapewniają optymalne połączenie pomiędzy elementami – są wysoce elastyczne, nie przepuszczają wody, wykazują odporność na szereg substancji, a także pracują w różnych temperaturach.

Bardzo popularne są także simmerringi. W tym przypadku mamy do czynienia z uszczelnieniami, które wyglądają jak oring, niemniej jednak mają inną budowę. Simmerring, czyli inaczej pierścień Simmera jest wykonany z gumy usztywnianej wkładką metalową. Także może być on dodatkowo pokryty blachą. Simmerringi najczęściej stosowane w przypadku uszczelniania elementów pracujących w wymagającym środowisku, na przykład w benzynie, oleju, smarze.

Uszczelnienia techniczne wykonuje się także z innych typów materiałów, na przykład z metali miękkich – miedzi.

Dostarczający uszczelki producent może zaoferować także swoim klientom uszczelki wykonane z teflonu określanego skrótowo jako PTFE, uszczelki w postaci papierów uszczelkowych czy płyt uszczelniających.

Warto też wskazać, że uszczelnienia można zamówić na wymiar – taka uszczelki na wymiar będzie indywidualnie dopasowana do miejsca montażu.

Czym są uszczelnienia techniczne?

Uszczelnienia techniczne – przykładowe zastosowanie

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, uszczelnienie techniczne wykonane może być z różnych rodzajów materiałów i może posiadać różne kształty, co przekłada się także na ich różnorodne zastosowanie.

Przykładowe zastosowania uszczelnień technicznych:

  • uszczelnienia wałów

  • uszczelnienia tłoków

  • uszczelnienia pierścieni

  • uszczelnienia hydrauliki siłowej

  • uszczelnienia instalacji

Wobec tego uszczelka techniczna może mieć naprawdę szerokie zastosowanie. Tego typu uszczelnienia zapewniają niezawodne działanie różnych obiektów i konstrukcji. Można zamówić je w dobrych firmach realizujących uszczelnienia – także na wymiar!