Istnieje kilka sposobów na założenie trawnika z rolki. Podstawowym z nich jest oczywiście wysiew, który jest najczęściej stosowany ze względu na relatywnie niskie koszty i prostotę. To rozwiązanie niesie za sobą jednak spore niebezpieczeństwo, że trawa nie wyrośnie, dodatkowo na efekty wysiewu poczekać należy kilka miesięcy. Jakie alternatywy mają właściciele domów jednorodzinnych, którzy marzą o zielonym trawniku?

Kolejnym sposobem na trawnik w ogrodzie jest trawa w rolkach. Mimo, że rozwiązanie to jest dużo kosztowniejsze niż wysiew to zyskuje coraz większe uznanie w oczach ogrodników i właścicieli domów jednorodzinnych. Doceniają oni trwałość takiej trawy, prostotę jej rozłożenia, a także natychmiast otrzymywane efekty. Bez trudu można ją samodzielnie rozłożyć, bez użycia profesjonalnego sprzętu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rozwiązania?

Trawnik z rolki - na co zwrócić uwagę?

Kiedy zakładać trawnik z rolki?

Najlepszym okresem do zakładania trawnika z rolki jest wrzesień lub październik. Ze względu na niższe temperatury i częściej padający deszcz łatwiej jest o ukorzenienie trawy. Prawidłowe wrośnięcie się trawy z rolki w podłoże ma kluczowe znaczenie dla jej późniejszego rozwoju. Korzenie powinny być mocne, a do tego głęboko wrośnięte w ziemię.

Mimo, że to okres wczesnojesienny jest najlepszym czasem na założenie trawnika, to jak wskazują eksperci - nie ma przeciwskazań, by zakładać go również w innych miesiącach. Mowa tutaj przede wszystkim o późnej jesieni, a nawet początku zimy oraz o okresie letnim. Warto jednak zwrócić uwagę na zakup odpowiego gatunku trawy w rolce - niektóre z nich przeznaczone są do zakładania trawnika tylko w okresie ciepłej jesieni.

zakładanie trawnika z rolki

Wykonanie trawnika z rolki

Pracę najlepiej wykonać niezwłocznie po zakupie trawy w rolce, a całość zabiegów wykonać w ciągu jednego dnia. Zbyt długie przetrzymywanie trawy w rolkach może spowodować jej uszkodzenie lub przesuszenie, co może utrudnić prawidłowe ukorzenienie się trawy.

Podczas samego układania należy dużą uwagę zwrócić na to by poszczególne płaty trawy były możliwie jak najbliżej siebie. Zbyt duże szpary, nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale przede wszystkim sprawiają, że tak ułożony trawnik jest mało wytrzymały. Rozwijając trawę rolki koniecznie jest zwrócenie uwagi na kierunek źdźbła - wszystkie powinny być skierowane w tą samą stronę.

Po ułożeniu wszystkich elementów poszczególne pasy powinny zostać odpowiednio dociśnięte, tak by pozbyć się pęcherzy powietrza, które mogą zalegać pod ich warstwami. Mogą one utrudniać drogę korzeniom do ziemi, a także powodować nierówności trawnika.

Trawnik ze sztucznej trawy z rolki

Alternatywą dla naturalnych trawników są te wykonywane ze sztucznej trawy z rolki. Rozwiązanie to zdobywa coraz większe uznanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy doceniają ich funkcjonalność, wytrzymałość, a także łatwość ich utrzymania. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są dużo rzadziej przez co utrzymanie takiego trawnika nie wymaga angażowania dużo czasu i środków pieniężnych.

Sztuczna trawa z rolki jest dużo bardziej wytrzymała, dlatego świetnie sprawdzi się jako podłoże na balkon, czy też taras Potwierdzają to pracownicy Trawa z rolki Warszawa i dodają, że zastosowanie włókien polipropylenowych oraz polietylenowych sprawia, że nawierzchnia utrzymuje zielony kolor bez względu na panujące warunki. Taki trawnik będzie zachwycał swoim wyglądem przez cały rok, bez konieczności angażowania czasu w jego pielęgnację.