Zawiasy do szkła należą do najważniejszych okuć, wykorzystywanych przy montażu drzwi szklanych wszelkiego typu. To od tego typu elementów zależy nie tylko funkcjonalność, ale również trwałość i estetyka skrzydeł, wykonanych z tak efektownego, a przy tym wrażliwego materiału. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów zawiasów – jaka jest ich charakterystyka i czym kierować się przy ich wyborze?

Dobieramy zawiasy do szkła – rodzaje i zastosowanie

Zastosowanie zawiasów do szkła

Zawiasy do szkła stanowią podstawowe wyposażenie drzwi szklanych. To dzięki nim można bezpiecznie zamontować je w danej przestrzeni oraz sprawić, że będą w pełni funkcjonalne. Ponieważ szkło jest materiałem transparentnym, wspierające je okucia pełnią także funkcję estetyczną – z tego względu często wykonuje się je w taki sposób, by mechanizmy były ukryte pod jednolitą, schludną formą, a całość mogła stanowić element dekoracji wnętrza lub jego neutralne dopełnienie.

Szklane drzwi są często stosowane w nowoczesnych budynkach, w tym biurach, sklepach, restauracjach oraz innych lokalach użytkowych. Wykorzystuje się je także w mieszkaniach i domach, szczególnie jako element kabiny prysznicowej, wykonywanej na wymiar. Mają wiele zalet – nie tylko wprowadzają do wnętrza nowoczesny, unikalny styl, ale także optycznie powiększają pomieszczenia, dając wrażenie znacznie większej przestrzeni. Wpuszczają również do wnętrza dużo światła, dlatego chętnie są wykorzystywane w wielu obiektach. To właśnie zawiasy do szkła sprawiają, że drzwi tego typu mogą bezpiecznie służyć w każdym miejscu – odpowiednio dobrane okucia zapewniają komfort użytkowania.

Zawiasy do szkła otworowanego lub bez wiercenia

Wyróżniamy dwa podstawowe typy zawiasów do szkła – przelotowe oraz nieprzelotowe. Pierwsza opcja wymaga nawiercenia w szkle specjalnych otworów, dopasowanych do danych elementów okuć. Warto pamiętać, że szkła hartowanego lub laminowanego nie można już nawiercać, dlatego wykorzystanie okuć przelotowych należy zaplanować jeszcze przed obróbką tafli. Jeśli szkło zostało odpowiednio przygotowane, zawiasy przelotowe dostosowuje się do jego grubości oraz montuje się w cylindrycznych lub stożkowych otworach.

Okucia nieprzelotowe oznaczają zawiasy do szkła bez wiercenia w materiale – dzielą się na wersje klejone i zaciskowe. Najpopularniejszy jest drugi model, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne osadzenie tafli w danym okuciu. Pomiędzy zawiasem a szkłem mocuje się także specjalną uszczelkę, która nie dopuszcza do przesuwania się materiału oraz jest przyjazna dla jego powierzchni i nie grozi jej zarysowaniem. Warto pamiętać, że na szkło nie powinien być wywierany zbyt duży nacisk – najlepiej kierować się w tym względzie parametrami podanymi przez producenta drzwi.

Zawiasy do szkła w drzwiach wejściowych i wewnętrznych

Drzwi szklane to nie tylko rozwiązanie wewnętrzne – stosuje się je także jako wejścia, szczególnie w sklepach i różnego typu lokalach użytkowych, ale także wielu biurach. W takim przypadku wymagają jednak zastosowania specjalnych zawiasów do szkła, które będą odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów deszczu oraz skrajnych temperatur. Powinny być wykonane ze specjalnych materiałów, jak stal nierdzewna czy aluminium – dzięki temu nie zniszczą się od wilgoci, słońca lub mrozu i będą doskonale służyły przez wiele lat użytkowania.

W przypadku drzwi wewnętrznych wymagania są nieco inne – zawiasy do szkła powinny przede wszystkim zapewniać wygodę użytkowania, ale także jego bezpieczeństwo. Z tego względu w drzwiach szklanych często stosuje się zawiasy z samozamykaczem. Jest on zamontowany w dolnym zawiasie, montowanym przy podłodze. Jego zadaniem jest samoczynne zamykanie skrzydła, dzięki czemu użytkownicy nie muszą tego robić na siłę (co przy zbyt gwałtownym użyciu mogłoby się skończyć pęknięciem materiału) oraz nie ma zagrożenia zatrzaśnięcia się drzwi pod wpływem przeciągu. Można dzięki temu także uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby się zdarzyć, gdyby drzwi pozostały otwarte.