Turbina EcoGeneratora pojedzie do Czech na pierwszy od lat remont i przegląd

Wakacje w Szczecinie to czas intensywnych prac w EcoGeneratorze – sercu miejskiej energii. Po raz pierwszy od startu zakładu najważniejsza część turbiny pojedzie aż do Czech, by przejść gruntowny remont. To kluczowy moment dla zapewnienia ciągłości dostaw prądu i ciepła dla miasta!
- Szczeciński EcoGenerator przygotowuje się do wyjątkowego remontu
- Jak działa turbina i dlaczego jej remont jest tak ważny dla Szczecina
- EcoGenerator Szczecin dba o bezpieczeństwo i ekologię miasta
Szczeciński EcoGenerator przygotowuje się do wyjątkowego remontu
W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów na Ostrowie Grabowskim lato nie oznacza odpoczynku. Wręcz przeciwnie – to okres intensywnych działań technicznych, które gwarantują sprawne funkcjonowanie całej instalacji przez kolejny rok. W tym roku szczególną uwagę skupia remont turbiny, która odpowiada za produkcję energii elektrycznej z odpadów komunalnych.
Od 28 lipca do 14 września trwa coroczny postój remontowy. W tym czasie wygaszana jest pierwsza linia spalania, a specjaliści z EcoGeneratora oraz firmy zewnętrzne wykonują szereg prac konserwacyjnych i naprawczych. Jednak największą atrakcją tego sezonu jest demontaż wirnika turbiny – jej najważniejszego elementu – który zostanie przewieziony do fabryki producenta w Brnie, gdzie przejdzie kompleksową regenerację.
Jak działa turbina i dlaczego jej remont jest tak ważny dla Szczecina
Wirnik turbiny to serce całego turbozespołu – wał z łopatkami, który zamienia energię pary wodnej powstałej podczas spalania odpadów na energię mechaniczną, a następnie elektryczną. Ta para osiąga temperaturę około 400 stopni Celsjusza i ciśnienie 40 barów, co pozwala wirnikowi obracać się nawet do 7 tysięcy razy na minutę.
Aby wymontować tę ogromną część o długości ponad 4 metrów i średnicy około 1,2 metra, konieczne jest użycie suwnicy maszynowni. Po demontażu wirnik trafi na specjalny stojak transportowy i zostanie przewieziony ponad 600 km do Brna, gdzie zostanie dokładnie oczyszczony, a zużyte łopatki wymienione. Następnie przejdzie precyzyjne wyważenie dynamiczne, co pozwoli zminimalizować drgania i zapewnić płynną pracę turbiny po powrocie.
– Dopiero pod koniec września z Brna w Czechach, gdzie znajduje się fabryka producenta turbiny, do zakładu wróci jej najważniejsza część - wirnik – informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.
EcoGenerator Szczecin dba o bezpieczeństwo i ekologię miasta
Po zakończeniu remontu turbina będzie mogła ponownie zasilać szczecińską sieć energetyczną. Obecnie moc nominalna urządzenia wynosi 15,1 MWe, choć na co dzień produkcja oscyluje między 12 a 13 MWe. Z tej energii około 2,5 MWe zużywa sam zakład na potrzeby własne – m.in. pompy czy oświetlenie – a reszta trafia do miejskiej sieci.
Turbina wykorzystuje także trzy upusty pary wodnej, które służą do podgrzewania wody dla miejskiej sieci ciepłowniczej oraz ogrzewania samego zakładu. Takie jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła to kogeneracja – metoda niezwykle efektywna i przyjazna środowisku.
EcoGenerator działa od grudnia 2017 roku i jest jedną z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie. Dzięki niemu odpady komunalne nie zalegają na składowiskach, a zamiast tego są przetwarzane na energię elektryczną i cieplną dla mieszkańców Szczecina.
Na podst. UM Szczecin
Autor: krystian