
Szczecinianie po raz kolejny pokazali, jak wiele mają pomysłów na zmiany w swoim mieście! W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono niemal 200 projektów, które mogą odmienić różne części Szczecina. Co dalej z tymi inicjatywami i jakie kwoty zostaną przeznaczone na ich realizację? Sprawdź najnowsze informacje!
- Ogromne zainteresowanie mieszkańców Szczecina nowymi inwestycjami
- Szczecin inwestuje rekordowe środki w projekty obywatelskie
Ogromne zainteresowanie mieszkańców Szczecina nowymi inwestycjami
Do 24 kwietnia do godziny 15:00 mieszkańcy Szczecina mieli okazję zgłaszać swoje propozycje do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2026. Efekt? Prawie 200 projektów, które obejmują zarówno inwestycje lokalne, jak i ogólnomiejskie. To dowód na to, że szczecinianie aktywnie angażują się w rozwój swojego miasta i chcą mieć realny wpływ na jego kształt.
Najwięcej pomysłów napłynęło z trzech obszarów: Pogodno, Łękno i Świerczewo – aż 23 projekty, następnie z rejonu Warszewo, Osów oraz Arkońskie-Niemierzyn – 18 propozycji, a także ze Śródmieścia Północnego, Zachodniego i Turzyna – 15 zgłoszeń. Tak duża liczba inicjatyw pokazuje różnorodność potrzeb i oczekiwań mieszkańców.
Szczecin inwestuje rekordowe środki w projekty obywatelskie
W tym roku pula środków przeznaczonych na realizację wybranych projektów wyniesie aż 20 milionów złotych – to o ponad 2 miliony więcej niż minimalna kwota wymagana przez prawo. Z tej sumy aż 16 milionów trafi do dzielnic na projekty lokalne, natomiast pozostałe 4 miliony zostaną rozdysponowane na przedsięwzięcia ogólnomiejskie, które powróciły do budżetu obywatelskiego po kilku latach przerwy.
Po zakończeniu formalnej weryfikacji wszystkie zgłoszone pomysły zostaną udostępnione na stronie internetowej dedykowanej SBO. Każdy mieszkaniec będzie mógł zapoznać się z nimi i wziąć udział w głosowaniu nad tymi inicjatywami, które przeszły również ocenę merytoryczną pod kątem zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej.
- Pomysły, które pozytywnie przejdą całą procedurę trafią na listę do głosowania, a mieszkańcy Szczecina wybiorą najlepsze z nich jeszcze w tym roku – tłumaczy Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu.
Dzięki temu procesowi każdy ma szansę decydować o tym, jak będzie wyglądać jego najbliższa okolica oraz całe miasto. Szczeciński Budżet Obywatelski to nie tylko pieniądze – to przede wszystkim narzędzie dialogu między władzami a mieszkańcami.
Urząd Miasta