Jak radzić sobie ze stresem na co dzień? Skuteczne sposoby

Ze stresem trzeba żyć i nie ma na niego recepty – koniec, kropka. Tak już jest, bo tak nasze organizmy zostały zaprojektowane, by chronić się przed niebezpieczeństwem. Nie oznacza to jednak, że trzeba dać się przytłoczyć złemu stresowi, bo ten dobry może być świetnym motywatorem. Podpowiadamy więc, jak poradzić sobie ze szkodliwą wersją stresu na co dzień!

Naucz się czytać swoje sygnały stresu

Każdy organizm inaczej reaguje na stres, choć można znaleźć dużo podobieństw, które zauważane są u wielu osób. Klasycznie nadmiar stresu owocuje bólami głowy, problemami z zasypianiem, objawami psychosomatycznymi (rozregulowana praca jelit, bóle bez konkretnej przyczyny), rozdrażnieniem czy problemami z koncentracją.

Niektórzy jednak doświadczają cichych objawów, których początkowo możesz nie powiązać z nadmiarem stresu. Bywa to więc apatia, brak energii, anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania radości.

Musisz więc przynajmniej raz dziennie skupić się na sobie, swoim ciele i objawach – wypisz to, co Ci doskwiera i spróbuj obserwować, czy w momentach dużego napięcia dane objawy powracają.

Niektórzy stosują również suplementy mające na celu ogólne uspokojenie, co także może wpłynąć na redukcję Twoich sygnałów stresu. Medyczna marihuana w Szczecinie i innych miastach jest dostępna na receptę, możesz więc spytać lekarza, co sądzi o takiej metodzie wspomagania.

Mikro-odpoczynek – mała przerwa, duża różnica

Istnieje kilka szybkich, realnych sposobów na rozładowanie stresu w dowolnym momencie dnia. To tak zwane mikro-odpoczynki, czyli krótkie działania mające prawdziwy wpływ na Twoją kondycję. Jest to, na przykład:

  • 10 głębokich, przeponowych oddechów,
  • kilkuminutowy spacer, nawet po balkonie, podczas którego wyciszasz się i nie myślisz o niczym,
  • wizualizacje – kilka minut leżenia z zamkniętymi oczami i wyobrażania sobie siebie w relaksującej przestrzeni, np. w lesie czy nad morzem,
  • rozciąganie – przeciągnięcie się, rozprostowanie nóg, napięcie i poluzowanie mięśni w krótkich seriach.

Mikro-odpoczynki stosowane są przez sportowców, pilotów i inne osoby na ważnych stanowiskach – to naprawdę działa!

Znajdź swoją własną kotwicę

Mianem kotwicy określa się jedną konkretną czynność, która przywraca Cię do równowagi. Kluczem jest znalezienie takowej – wystarczy, że zastanowisz się, co naprawdę Cię uspokaja.

Może to być pogłaskanie psa, krótka afirmacja, np. poradzę sobie, chwila liczenia przedmiotów w zasięgu wzroku. Pięć minut przy muzyce, sesja intensywnego oddychania, a nawet przedmiot, którego widok poprawia Ci nastrój – np. pamiątka, breloczek, laurka od dziecka.

Gdy znajdziesz swoją kotwicę, nauczysz organizm automatycznej redukcji stresu od razu wtedy, gdy po nią sięgniesz. To dobra metoda na przyzwyczajanie swojego mózgu do tego, by w konkretnych momentach umiał odciąć się od nadmiaru stresu. Można powiedzieć, że to wentyl bezpieczeństwa, który zagwarantuje Ci ekspresowe rozprężenie. Powodzenia – ze stresem naprawdę można sobie poradzić!