
Województwo zachodniopomorskie inwestuje w bezpieczeństwo nad wodą! Nowoczesny sprzęt i wsparcie dla ratowników WOPR to gwarancja szybkiej pomocy i skutecznych akcji ratunkowych. Sprawdź, jak zmienia się oblicze ratownictwa wodnego w naszym regionie.
- Nowe wyposażenie dla ratowników WOPR z Białogardu i Szczecinka
- Wsparcie finansowe z sercem dla ratowników nad wodą
- Szczecin wzmacnia Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego
Nowe wyposażenie dla ratowników WOPR z Białogardu i Szczecinka
W ostatnich dniach ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z województwa zachodniopomorskiego otrzymali nowoczesny samochód z łodzią na przyczepie oraz aż 15 zestawów ratowniczych. To efekt współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewody Zachodniopomorskiego, którzy wspólnie zadbali o bezpieczeństwo nad wodą w naszym regionie.
Samochód trafi do oddziału WOPR w Białogardzie, natomiast łódź zostanie przekazana do jednostki w Szczecinku. Z kolei Grupy Interwencyjne działające m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Policach czy Kołobrzegu będą korzystać z nowych desek ratowniczych oraz specjalistycznych toreb medycznych R1. Dzięki temu ich działania podczas pilnych interwencji staną się jeszcze bardziej efektywne i bezpieczne.
Wsparcie finansowe z sercem dla ratowników nad wodą
Łączny koszt zakupionego sprzętu wyniósł 440 tysięcy złotych. Największą część tej kwoty – 200 tysięcy złotych – przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dodatkowo 90 tysięcy złotych pochodzi z budżetu Wojewody Zachodniopomorskiego, 85 tysięcy ze środków Urzędu Marszałkowskiego, a 65 tysięcy złotych z budżetu samego WOPR.
– Ratownicy WOPR to prawdziwi bohaterowie naszych akwenów, którzy działają z pasją i oddaniem – podkreśla Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. – Sprzęt jest niezbędny, ale to wyszkoleni ludzie decydują o skuteczności akcji ratunkowych. Cieszę się, że możemy im pomagać w codziennej służbie.
Oprócz nowego wyposażenia planowane są także naprawy pojazdów, łodzi i skuterów wodnych oraz zakup dwóch skuterów ratowniczych z platformami transportowymi. Do tego dojdzie komputer umożliwiający samodzielną obsługę cyfrowej łączności radiowej na terenie województwa. Całość inwestycji opiewa na kwotę około 310 tysięcy złotych.
Szczecin wzmacnia Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego
Podczas uroczystości przekazania sprzętu podpisano również umowę na dofinansowanie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zobowiązał się przekazać na ten cel 200 tysięcy złotych z budżetu województwa. Dzięki temu centrum będzie mogło sprawnie obsługiwać zgłoszenia pod numerem telefonu 601 100 100, zapewniając profesjonalną łączność radiową i dyspozytorską przez najbliższe osiem miesięcy.
- Nasi ratownicy to naprawdę wspaniali fachowcy i profesjonaliści. Ale by móc szybko i profesjonalnie ratować zdrowie i życie ludzkie nad wodą, potrzebują specjalistycznego sprzętu. Bardzo się cieszę, że dokładamy do tego swoją cegiełkę. Dziś przekazujemy ratownikom kolejny nowoczesny sprzęt. Niech on dobrze służy, ale oby był wykorzystywany jak najrzadziej. Dziś także podpisujemy kolejną umowę. To wsparcie w kwocie 200 tys. zł, jakiego Województwo Zachodniopomorskie udziela WOPR-owi na Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie oraz kolejny skuter do szybkiego podejmowania działań na wodzie
– Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
- Zakupiony w ramach połączonych dotacji sprzęt ratowniczy w znaczący sposób zwiększy zasięg i szybkość działań ratowników WOPR funkcjonujących w Grupach Interwencyjnych – czyli takich zespołach wykorzystywanych głównie do pilnych interwencji. Specyfika ich działania, podobnie jak i ratowników WOPR oparta jest na błyskawicznej reakcji, stąd dzisiejsze wsparcie jest tak bardzo oczekiwane
– Apoloniusz Kurylczyk, Prezes Zachodnioporskiego WOPR
Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy województwa mogą czuć się bezpieczniej podczas wypoczynku nad jeziorami czy morzem. Zaangażowanie władz lokalnych pokazuje, jak ważna jest troska o życie i zdrowie osób korzystających z uroków wodnych atrakcji naszego regionu.
Na podstawie: Urząd Wojewódzki Szczecin