Wkrótce w naszym mieście powstanie nowy park, który będzie prawdziwą oazą zieleni oraz miejscem odpoczynku dla mieszkańców. Zakład Usług Komunalnych ogłosił przetarg na realizację tego projektu, który został wybrany przez mieszkańców w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski.
Planowana lokalizacja i charakterystyka parku
Proekologiczne rozwiązania i infrastruktura
Udogodnienia dla mieszkańców i czas realizacji
Planowana lokalizacja i charakterystyka parku
Nowy park zlokalizowany będzie na niezagospodarowanym terenie o powierzchni blisko 15 tysięcy metrów kwadratowych, usytuowany pomiędzy ulicami Złotowską, Rosponda i Kostrzewskiego. Projekt przewiduje stworzenie przestrzeni sprzyjającej bioróżnorodności, gdzie mieszkańcy będą mogli cieszyć się bliskością natury. W parku znajdą się różnorodne tereny zielone, w tym łąki kwietne, które zostaną wysiane z mieszankami miododajnymi oraz takimi, które przyciągną ptaki.
Proekologiczne rozwiązania i infrastruktura
W parku nie zabraknie również innowacyjnych rozwiązań proekologicznych. Wśród planowanych elementów znajdują się domki i hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz strefy martwego drewna, które będą sprzyjać różnorodności mikrohabitatów. Dodatkowo, projekt przewiduje stworzenie specjalnych rowów i zgłębniki, które pomogą w retencji wody, co jest niezwykle istotne w kontekście zmian klimatycznych.
Udogodnienia dla mieszkańców i czas realizacji
Park zostanie również wyposażony w szereg udogodnień dla osób pragnących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. W planach są m.in. strefy do street workoutu, wiaty wypoczynkowe, a także liczne ławki i pergole, które umożliwią relaks w otoczeniu zieleni. Całość ma być gotowa w ciągu 250 dni od przekazania placu budowy, a zainteresowane firmy mogą składać oferty do 20 września.
Nowy park przy Złotowskiej to nie tylko miejsce rekreacji, ale także przestrzeń, która będzie sprzyjać edukacji ekologicznej, dzięki ścieżkom z tablicami informacyjnymi na temat proekologicznych rozwiązań. Mieszkańcy mogą więc liczyć na atrakcyjną, zieloną przestrzeń, która wzbogaci ich codzienne życie.
Źródło: UM Szczecin