Spotkanie wojewody z samorządowcami o bezpieczeństwie i uchodźcach z Ukrainy w Koszalinie
W Koszalinie odbyło się ważne spotkanie wojewody zachodniopomorskiego z lokalnymi samorządowcami, gdzie omawiano istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zabytków oraz nowelizacji przepisów dotyczących pomocy uchodźcom z Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie, wójtowie oraz starostowie, którzy wspólnie dyskutowali nad rozwiązaniami mającymi na celu poprawę sytuacji w regionie.

Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów w czasie wakacji

Wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski, podczas konferencji w Koszalinie poruszył temat bezpieczeństwa w sezonie letnim. W związku z licznymi imprezami masowymi, takimi jak Sunrise Festiwal, Sun Festival, Pol’and’Rock czy Zlot Żaglowców, planowane są wzmocnione patrole służb porządkowych.

Służby w okresie letnim będą funkcjonować w powiększonym składzie, a jest to związane m.in. z dużą liczbą imprez masowych, które w te wakacje odbędą się w naszym regionie.

Wojewoda dodał, że do regionu przyjedzie 600 dodatkowych funkcjonariuszy z całej Polski, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom. "Naszych policjantów wspierać będzie 600 dodatkowych funkcjonariuszy, którzy przyjadą do zachodniopomorskiego z całej Polski. Wszystko po to, aby mieszkańcy i turyści mogli bez obaw odpoczywać, bawić się i korzystać z uroków Pomorza Zachodniego" – podkreślił Rudawski.

Ochrona zabytków i rola miejskich konserwatorów

Zachodniopomorski Konserwator Zabytków, Tomasz Wolender, apelował do samorządowców o uruchomienie miejskich konserwatorów zabytków. Obecnie funkcjonują oni jedynie w Szczecinie i Kołobrzegu, jednak planowane jest rozszerzenie tej inicjatywy na inne miasta, takie jak Szczecinek i Stargard.

W naszym regionie tacy konserwatorzy miejscy funkcjonują póki co tylko w Szczecinie i Kołobrzegu. Rozpoczęła się też procedura uruchomienia działania konserwatorów w Szczecinku i Stargardzie. Mamy nadzieję, że kolejne samorządy pójdą śladem tych miast i także zechcą powołać swoich konserwatorów. Na pewno usprawni to ochronę zabytków, załatwianie spraw urzędowych oraz wykonywanie własnych zadań gminy, m.in. w zakresie gminnej ewidencji zabytków.

Wolender podkreślił, że powołanie lokalnych konserwatorów zabytków usprawni proces ochrony dziedzictwa kulturowego oraz przyspieszy realizację zadań związanych z ewidencją zabytków na poziomie gminnym.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy była jednym z kluczowych tematów spotkania. Izabela Wojtczak-Sikorska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej ZUW, wyjaśniła, że legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., został przedłużony do 30 września 2025 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca br.

Nowelizacja ustawy stanowi, że wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski jest legalny, należy złożyć niezwłocznie po przybyciu do Polski. Dotychczas był to okres 30 dni.

Dodatkowo, nowe przepisy wprowadzają zmiany dotyczące zakończenia wypłat świadczeń dla osób prywatnych za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy oraz jednorazowego świadczenia pieniężnego 300+. Wprowadzono również obowiązek nauki w polskim systemie oświaty dla dzieci z Ukrainy, jeżeli ich rodzice będą chcieli otrzymać świadczenie 800 plus.

Bezpieczne kąpieliska w regionie

Podczas spotkania, dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka, zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, przypomniała o konieczności sprawdzania stanu kąpielisk w regionie. Na stronie sk.gis.gov.pl można znaleźć aktualne informacje dotyczące czynnych i bezpiecznych miejsc do kąpieli.

W naszym województwie w 7 kąpieliskach obowiązuje tymczasowy zakaz kąpieli ze względu na niedostateczną jakość wody. Trzy z nich znajdują się w powiecie koszalińskim. Są to Wodna Dolina, Unieście 221 oraz Mielno 220. Organizatorzy muszą szczególnie pochylić się nad tematem nieprawidłowości, tak aby po ponownym wykonaniu badań wody jej jakość uległa poprawie.

Domagała-Dobrzycka zwróciła uwagę na konieczność poprawy jakości wody w kąpieliskach, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom korzystającym z uroków regionu.

Spotkanie w Koszalinie pokazało, jak ważna jest współpraca między wojewodą a samorządami w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, ochroną zabytków oraz wsparciem dla uchodźców. Dyskusje i wnioski z tego spotkania z pewnością przyczynią się do poprawy sytuacji w regionie i lepszego zarządzania lokalnymi zasobami.


Na podstawie: Urząd Wojewódzki Szczecin