Inwestycja w centrum Szczecina doceniona przez Komisję Europejską
Przebudowa wnętrza kwartału numer 36 w centrum miasta zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Komisja Europejska wyróżniła ten projekt w prestiżowej publikacji dotyczącej budownictwa społecznego, podkreślając jego unikalny charakter i innowacyjne podejście do zielonej infrastruktury.
  1. Kwartał 36 doceniony przez Komisję Europejską.
  2. Inwestycja jako jedyna z Polski w prestiżowej publikacji.
  3. Projekt realizowany przez Szczecińskie TBS z wsparciem gminy.
  4. Termin zakończenia prac planowany na III kwartał 2024 r.

Rewitalizacja kwartału 36, ograniczonego ulicami Bogusława X, Małkowskiego, Bł. Królowej Jadwigi, Bohaterów Getta Warszawskiego i placem Zgody, została wyróżniona przez Komisję Europejską. Projekt znalazł się w dokumencie dotyczącym dobrze przygotowanych i wdrożonych działań w mieszkalnictwie oraz zrównoważonym rozwoju miejskim.

Inwestycja jest realizowana przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) z pomocą finansową Gminy Miasto Szczecin oraz kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Istotne jest, że to jedyny polski projekt, który znalazł się w tej prestiżowej publikacji.

Prace obejmują nie tylko uporządkowanie wnętrza kwartału oraz wprowadzenie nowej zieleni i małej architektury, ale także budowę dwupoziomowego parkingu podziemnego na 262 miejsca, budynku mieszkalnego i usługowego, żłobka oraz rozbudowę siedziby Szczecińskiego TBS. Centralna część kwartału zostanie przeznaczona na główny plac publiczny, który będzie wzbogacony o mini amfiteatr, fontannę i miejsca do spotkań oraz rekreacji.

- Już podczas przyznawania kredytu na przebudowę wnętrza kwartału 36, przedstawiciele EBI zaznaczali, że przebudowa wnętrza kwartału 36 jest wyjątkowa - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Zaznaczyli, że po raz pierwszy w ramach inwestycji realizowanych w sektorze mieszkalnictwa, a finansowanych przez Bank, w projekcie położono szczególny nacisk na zieloną infrastrukturę.

Projekt przewiduje m.in. integrację dachów zielonych, systemów kanalizacji deszczowej oraz innych elementów zielonej infrastruktury. Jest to pierwszy taki projekt zatwierdzony przez bank Unii Europejskiej w Polsce oraz pierwszy przypadek, gdy środki na ten cel uzupełniają finansowanie projektów w branży mieszkalnictwa w Europie.

Realizacja projektu powierzona została szczecińskiej spółce Prime Construction, natomiast za projekt przebudowy odpowiedzialna jest Grupa Architektoniczna Domino. Koszt robót budowlanych wynosi około 67,4 mln zł, a planowany termin zakończenia prac to trzeci kwartał 2024 roku.

Finansowanie inwestycji pochodzi ze środków własnych Szczecińskiego TBS, budżetu Gminy Miasto Szczecin, w tym dotacji z Funduszu Dopłat, oraz kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strukturalnych.


Źródło: Urząd Miasta