Logistyka chłodnicza – jak odbywa się krok po kroku?

Transportowanie towarów w odpowiednich warunkach chłodniczych ma kluczowe znaczenie dla ich jakości, by mogły one bez problemów dotrzeć do celu. W jaki sposób odbywa się logistyka chłodnicza? Wyjaśniamy!

Czym jest logistyka chłodnicza?

Logistyka chłodnicza obejmuje zarządzanie i transport towarów wrażliwych na temperaturę w kontrolowanym środowisku.

Obecnie transport chłodniczy międzynarodowy i krajowy prowadzony jest w przypadku różnych typów towarów, na przykład jako transport mrożonek spożywczych, transport roślin, transport chemikaliów.

Aby produkty te bez trudności dotarły do celu, konieczne jest optymalne zaplanowanie całego procesu logistycznego – wskazuje serwis https://www.transport-chlodniczy.com.pl/.

Logistyka chłodnicza krok po kroku

Gdy konieczny jest transport w warunkach chłodniczych albo mroźniczych, odbywa się on w poniższy sposób:

1. Planowanie i koordynacja

Przed rozpoczęciem transportu następuje faza wstępnego planowania, podczas której uwzględniane są wszystkie szczegóły wysyłki. Obejmuje to rodzaj towaru, wymagany zakres temperatur, rodzaj transportu (samochód ciężarowy, kontener) oraz miejsce docelowe.

2. Pakowanie produktu

Produkty wymagające przechowywania w chłodni są zwykle pakowane w sposób zabezpieczający je przed zmianami temperatury. Właściwe opakowanie pomaga zapobiegać ich uszkodzeniu w chłodni albo w zamrażarce, utrzymuje jakość produktu i chroni przed uszkodzeniami podczas transportu.

3. Określenie właściwej temperatury

W dalszej kolejności wybiera się konkretne wymagania temperaturowe dla towarów. Temperatura może znajdować się poniżej zera lub powyżej zera, w zależności od charakteru transportowanych produktów.

4. Wybór chłodni

Wybiera się także odpowiednią chłodnię, która spełnia specyfikacje temperaturowe i ma pojemność niezbędną do wysyłki. Chłodnie transportowe mogą różnić się wielkością i możliwościami, dlatego wybór tej właściwej ma kluczowe znaczenie.

5. Zaplanowanie transportu

Specjaliści planują następnie logistykę transportu, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak odległość, rodzaj transportu i potencjalne przystanki po drodze. Obecnie do tego celu stosowane są specjalne programy komputerowe.

6. Załadunek

Towary są ładowane do pojazdu chłodni lub kontenera chłodniczego. Podczas załadunku zwraca się uwagę na to, aby zminimalizować czas wystawienia produktów na działanie temperatury zewnętrznej.

7. Monitorowanie i kontrola temperatury

Pojazd chłodniczy lub kontener wyposażony jest w system monitorowania temperatury. System ten stale monitoruje i reguluje temperaturę wewnątrz, dbając o to, aby przez całą podróż utrzymywała się ona w określonym zakresie.

8. Transport

Pojazd chłodniczy transportuje towar do miejsca przeznaczenia. W przypadku transportu na duże odległości może to obejmować wiele rodzajów transportu, takich jak transport drogowy, kolejowy, morski lub lotniczy. Każdy przeładunek jest starannie zarządzany, aby utrzymać łańcuch chłodniczy.

9. Rozładunek

Po przybyciu na miejsce towar zostaje rozładowany z pojazdu lub kontenera. Podobnie jak w przypadku procesu załadunku, rozładunek odbywa się szybko, aby zminimalizować narażenie na temperaturę otoczenia.

10. Przechowywanie w miejscu docelowym

Jeżeli miejsce przeznaczenia posiada własną chłodnię, towar może zostać przeniesiony do tego obiektu w celu przechowywania do czasu dalszej dystrybucji lub wykorzystania.

11. Zapisy temperatur i dokumentacja

Przez cały proces logistyki chłodni prowadzona jest ewidencja temperatur, na przykład z użyciem specjalnych czujników. Dokumentacja ta ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jakości i zgodności z przepisami.

Logistyka chłodnicza wymaga wobec tego precyzyjnego planowania, przestrzegania przepisów dotyczących temperatury i ciągłego monitorowania transportu, aby zapewnić skuteczną ochronę towarów wrażliwych na temperaturę w całym łańcuchu dostaw. Właśnie dlatego warto powierzyć ją firmie, która dysponuje odpowiednimi zasobami i zapleczem, by transport chłodniczy odbył się bez przeszkód!