Wiosenną porą zajmujesz się pracami ogrodowymi. Jednak, jak przygotować glebę i rośliny do nowego sezonu tak, aby dały zadowalające plony? Z pomocą przychodzi agrotkanina i agrowłóknina — bez nich nie obejdzie się żaden ogrodnik.
Ściółkowanie — działanie, które wspiera wzrost zdrowych roślin!
Ściółkowanie sprawia, że rośliny lepiej rosną, ale także są łatwiejsze w pielęgnacji. Kiedy przykryjesz glebę ściółką, zapobiegniesz jej przegrzewaniu i wysychaniu, jak również ochronisz podłoże przed wymywaniem. Ostatnie jest niezwykle ważne w przypadku obfitych opadów. Ściółkowanie przeciwdziała rozrostowi chwastów, dzięki czemu w Twoim ogrodzie nie rozplenią się niepożądane gatunki roślin. Do ściółkowania możesz wykorzystać korę sosnową, igliwie, torf, żwir, ale także materiały syntetyczne, takie jak agrotkanina.
Agrotkanina, czyli mata szkółkarska
Agrotkanina nazywana jest matą szkółkarską lub matą ściółkującą. To nic innego jak syntetyczny, mocny materiał wykonany z nici polipropylenowych. Do tej pory wykorzystywano ją głównie w architekturze krajobrazu, jednak obecnie ogrodnictwo, leśnictwo, warzywnictwo, a nawet rolnictwo nie wyobraża sobie bez niej funkcjonowania. Agrotkanina występuje w wielu kolorach — białym, brązowym, zielonym i czarnym. Owe kolory pełnią jedynie funkcję estetyczną. Mata ściółkująca ma różną gramaturę — dobierzesz ją w zależności od swoich potrzeb. Agrotkanina zawiera stabilizator UV, który odpowiada za żywotność tkaniny. Wiedz, że jest ona bardzo trwała, mocna i wytrzymała. Stosując agrotkaninę do ściółkowania, zapewnisz swoim roślinom, krzewom i krzewinkom odpowiednie warunki do wzrostu.
Agrotkanina — niezbędnik ogrodnika
Kiedy rozłożysz agrotkaninę na glebie, zapobiegniesz rozrastaniu się chwastów. To właśnie owe rośliny zaburzają wzrost krzewów, kwiatów i owoców. Jednak nie chodzi tu tylko o hamowanie rozwoju roślinności, ale o to, że chwasty pobierają cenne substancje odżywcze z gleby, zabierając je kwiatom i krzewom, które posadziłeś. Agrotkanina sprawi, że do odchwaszczania nie użyjesz szkodliwych herbicydów, więc tym samym zadbasz o środowisko i planetę. Agrotkaninę rozłożysz na kamieniach, grysie czy żwirze. Mata szkółkarska przepuszcza w głąb gleby wodę i składniki odżywcze, pozytywnie wpływając także na jej spulchnianie. Dzięki agrotkaninie ziemia staje się lepiej nagrzana, co sprzyja systemom korzeniowym roślin. Rosną szybciej i wydają obfitsze plony. Mata ściółkująca, co ważne, nie zmienia pH gleby, więc nie ingeruje w jej skład chemiczny. Struktura tkaniny umożliwia lepsze nawożenie i przenikanie do gleby składników odżywczych.
Agrowłóknina jako materiał do okrywania roślin
Agrowłóknina to kolejny materiał stosowany w ogrodnictwie. Od agrotkaniny odróżnia ją to, że jest od niej lżejsza. Cechuje ją mniejsza przepuszczalność wody i lepsze właściwości zatrzymujące wilgoć. Wykorzystasz ją do okrywania roślin, które są mniej odporne na spadki temperatur. Dzięki tej tkaninie Twoim roślinom niestraszne poranne przymrozki! Przetrwają kalendarzowych „zimnych ogrodników” i „zimną Zośkę”, kiedy temperatury zwykle nie rozpieszczają. Agrowłóknina podnosi temperaturę gleby w nocy, natomiast w dzień zapobiega jej nadmiernemu nagrzewaniu. Agrowłókninę wykorzystasz również do ściółkowania — dzięki niej zapobiegniesz zbrylaniu się gleby.
Agrotkaninę wybierz, gdy zależy Ci na skutecznym odchwaszczaniu. Natomiast agrowłóknina okaże się przydatna, kiedy chcesz okryć roślinność. Agrotkaninę rozłożysz jako podłoże pod tłuczeń. Mata szkółkarska jest mocniejsza i bardziej wytrzymała, więc lepiej nadaje się do tego celu. Z kolei agrowłóknina sprawdzi się w miejscach o dużym spadku, ponieważ śliska powierzchnia agrotkaniny powodowałaby, że kora lub kamienie ozdobne ześlizgiwałyby się z niej.
Wiesz już, jakich tkanin użyć, aby przygotować swój ogród do wiosennego sezonu. Zadbaj o swoje rośliny — zapewnij im odpowiednie warunki do wzrostu i ochroń przed spadkami temperatury. Odwdzięczą Ci się bogatym plonem i pięknym, zdrowym wyglądem.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://ogrodzeniawiklinowe.pl/