Na drogach naszego miasta coraz częściej możemy spotkać użytkowników hulajnóg elektrycznych, które zyskują na popularności. Kierujący elektrycznymi hulajnogami to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Szczególną grupą narażoną na ich ruch są piesi, którzy potrąceni przez rozpędzoną hulajnogę mogą doznać dotkliwych obrażeń.

Hulajnoga elektryczna – to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Nie należy mylić hulajnogi elektrycznej z hulajnogą, która jest urządzeniem wspomagającym ruch, napędzanym siłą mięśni.

Urządzenie transportu osobistego (UTO) - to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenie wspomagające ruch (UWR - ) to urządzenie lub sprzęt sportowo–rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

Wymagane uprawnienia do kierowania:

W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, ale mają skończone 10 lat, wymagane jest prawo jazdy kat. AM, które zastąpiło kartę motorowerową lub karta rowerowa albo prawo jazdy kat. B1 lub T. Dodatkowo nie można poruszać się na hulajnodze elektrycznej z prędkością wyższą niż 20 km/h

Przepisy dotyczące jazdy urządzeniami transportu osobistego (UTO) są podobne jak w przypadku hulajnóg .W żadnej sytuacji kierujący UTO nie mogą korzystać z jezdni (a więc także z pasa ruchu dla rowerów)!

Natomiast do korzystania z urządzeń wspomagających ruch nie są potrzebne jakiekolwiek uprawnienia. Nie występują też ograniczenia wiekowe. Trzeba jednak poruszać się chodnikiem, drogą dla pieszych, a w przypadku drogi dla rowerów pamiętać o obowiązku ruchu prawostronnego (czyli jechać jak najbliżej prawej krawędzi drogi).

O czym należy pamiętać kierując hulajnoga elektryczną?

  • należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierz skręcić z dopuszczalną prędkością jazdy do 20 km/h,
  • w przypadki braku drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, można korzystać z jezdni na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h
  • wyjątkowo dopuszcza się ruch po chodniku lub drodze dla pieszych gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów z zachowaniem następujących zasad:
  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Parkowanie:

Nie można pozostawić hulajnogi elektrycznej w dowolnym miejscu. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, jeśli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra.

Odpowiedzialność za naruszenie niektórych przepisów w związku z korzystaniem hulajnogi elektrycznej:

Użytkownikowi elektrycznej hulajnogi przepisy zabraniają:

  • kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu – przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
  • czepiania się pojazdów
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu
  • ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku
  • Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących poruszania się hulajnogą elektryczną, możemy zostać ukarani mandatem karnym przez policjanta lub w postępowaniu sądowym grzywną przez Sąd.

PAMIĘTAJMY:

Poruszając się hulajnoga elektryczną nie musimy korzystać z kasku ochronnego i elementów odblaskowych jednak jest to wskazane dla poprawy naszego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w porze wieczorowo-nocnej i w trudnych warunkach atmosferycznych gdy widoczność jest mocno ograniczona.

ZKS KMP/ RD KWP