Noworoczne postanowienia - gubimy brzuszek

Nadejście nowego roku wielu ludzi skłania do refleksji i bardziej krytycznego spojrzenia na siebie. To moment, w którym chcą pozbyć się dotychczasowych nawyków, zwłaszcza tych, które są szkodliwe dla zdrowia. Postanowieniem noworocznym może być zatem chęć prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia i zrzucenia zbędnych kilogramów. Walka z tkanką tłuszczową jest szczególnie uciążliwa w okolicach brzucha, ale i na to są sposoby. Jak osiągnąć płaski i zgrabny brzuszek? Podpowiadamy!

Tłuszczyk na brzuchu - czy da się go pozbyć?

Choć brzuch zdaje się być naprawdę newralgicznym miejscem, to jednak przekonanie, że nie da się pozbyć oponki jest mitem. Wszystko jest bowiem kwestią kilku czynników oraz zmiany dotychczasowego trybu życia. Zbyt duży brzuszek może pojawić się bezpośrednio po ciąży, ale nie tylko. U panów nadmierne kilogramy w tych partiach ciała często określane są mianem "mięśnia piwnego". W rzeczywistości brzuch rośnie nie tyle od piwa, co od przekąsek, które spożywa się podczas np. oglądania meczu czy spotkania towarzyskiego przy dobrym trunku. Brzuch można niejako "wyhodować", gdy prowadzi się siedzący i mało dynamiczny tryb życia. Codzienna praca przed komputerem, a potem oglądanie seriali na kanapie zamiast spaceru, czy uprawiania sportu z pewnością sprzyja odkładaniu się dodatkowych kilogramów. Aby mądrze pozbywać się tkanki tłuszczowej z brzucha i innych części ciała, należy zastosować łącznie kilka działań:

  • ograniczyć spożycie szkodliwych pokarmów i używek;
  • postawić na zdrowszy sposób odżywiania się;
  • wprowadzić więcej ruchu i ćwiczeń do swojego życia.

Zbilansowana dieta wyszczuplająca brzuch

Powstawaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej wokół brzucha sprzyja częste zjadanie posiłków z dużą zawartością węglowodanów. Są to np. słodycze oraz słone przekąski typu chipsy, które wcale nie są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a często podjada się je pomiędzy posiłkami. Jeśli ktoś intensywnie uprawia sport, jego ciało potrzebuje węglowodanów do wytworzenia glikogenu mięśniowego. Węglowodany zawierają także serotoninę, która zapewnia efektywny odpoczynek nocny. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z węglowodanami. Ze swojej diety dobrze byłoby także wyeliminować sztucznie słodzone napoje, energetyki bądź używki, które mogą niekorzystnie wpływać na przemianę materii i sprzyjać powstawaniu dodatkowych kilogramów na brzuchu. Lekkostrawne dania i dieta bogata m.in. w owoce, warzywa, produkty zawierające błonnik zapewnią natomiast płaski brzuszek bez kompleksów. 

Jakie ćwiczenia są pomocne przy odchudzaniu okolic brzucha?

Wbrew pozorom ćwiczeniami, które najlepiej wpływają na redukcję masy w okolicach pasa wcale nie są popularne "brzuszki", choć również można je wykonywać. Osoby zapracowane mogą ćwiczyć w zaciszu własnych czterech ścian nawet po 15 minut dziennie, gdyż liczy się tu przede wszystkim konsekwencja i powtarzalność. Siłownia domowa nie musi prezentować się profesjonalnie, aby należycie spełniała swoją rolę. Bardzo dobrze przy odchudzaniu brzucha sprawdzają się ćwiczenia takie jak:

  • deska;
  • rowerek na plecach;
  • nożyce;
  • przysiady;
  • wykroki w podparciu;
  • etc.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie treningów interwałowych, czyli ćwiczeń o zmiennym tempie. Doskonale podkręcają one metabolizm, który pracuje nieustannie, nawet po zakończeniu aktywności. Pomóc w zgubieniu brzuszka może także podnoszenie sztangi. Oczywiście należy pamiętać o tym, że talerze do sztangi muszą być dostosowane wagowo do indywidualnych potrzeb danej osoby. 

Oponka brzuszna a odpowiednia profilaktyka

Nawet osoby szczupłe mogą mieć tendencję do pojawiania się dodatkowej tkanki tłuszczowej w obszarach takich jak brzuch, jeśli na co dzień nie będą o siebie dbały. Oprócz ćwiczeń i diety, poleca się codzienne picie wody. Dorosła osoba powinna jej wypijać około 2 litrów dziennie. Na nienaganny wygląd i doskonałą kondycję brzucha wpłyną korzystnie także zielone herbaty bądź zioła takie jak chociażby:

  • mięta;
  • pokrzywa;
  • koper;
  • rumianek.

Zmiany w zakresie codziennego żywienia oraz stylu życia muszą być wdrożone na stałe. W przeciwnym razie chwilową euforię z powodu zrzucenia kilku kilogramów z brzucha może zastąpić rozpacz spowodowana tzw. efektem jo-jo. Wszelkie rewolucje muszą zatem najpierw rozpocząć się od zmiany myślenia.