Operat przeciwpożarowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Jeśli ubiegasz się o zezwolenie na gromadzenie lub przetwarzanie odpadów w określonym miejscu, musisz opracować wraz z właściwym dla konkretnego obszaru Komendantem Państwowej Straży Pożarnej dokument, jakim jest operat przeciwpożarowy. Obowiązek jego przygotowania wynika z ustawy, a sam dokument powinien spełniać wszystkie wymogi formalne i zawierać wskazane przez ustawodawcę zagadnienia, które powinny być regularnie aktualizowane. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co musisz wiedzieć na temat operatu przeciwpożarowego.

Co to jest operat przeciwpożarowy?

Jest to dokument, który zgodnie z artykułem 42 ustawy o odpadach z 2019 roku należy dołączyć do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Operat przeciwpożarowy powinien uwzględniać wszelkie informacje formalno-prawne o podstawowym zakresie działalności firmy rodzaju oraz masie odpadów, a także miejsca ich przetwarzania i magazynowania. 

Musi również zawierać informacje z zakresu ochrony przeciwpożarowej m.in. warunki ochrony, warunki techniczne czy sposobu postępowania w wypadku pożaru, jak i zadania i obowiązki w razie jego zapobiegania. Ostatnim zagadnieniem, jakie musi się w nim znajdować to opinia o instalacjach i obiektach budowlanych, w jakich zostaną zebrane i magazynowane odpady. Osoba ubiegająca się o zezwolenie powinna potwierdzić, że zostały spełnione oraz wskazane wszelkie wymagania warunków ochrony przeciwpożarowej niezbędne w tym zakresie.

Operat przeciwpożarowy — pozostałe wymogi formalne

Jeśli w obiektach budowlanych bądź miejscach, gdzie będą magazynowane odpady, konieczne jest wprowadzenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego oraz przeprowadzenie ćwiczeń w zakresie postępowania na wypadek pożaru. Częstotliwość takich ćwiczeń powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku i jest to uwarunkowane wytycznymi dotyczącymi powierzchni strefy pożarowej, objętości ciekłych odpadów, jakie się w niej znajdują oraz występowania strefy zagrożenia wybuchem.