Jakie warunki należy spełnić żeby założyć firmę świadczącą usługi pomocy drogowej?

Polskie drogi są pełne samochodów. To bez wątpienia najbardziej popularny sposób podróżowania w naszym kraju. Czasem bywa on jednak zawodny, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa. W tej sytuacji potrzebna jest pomoc drogowa. Podmiotów świadczących tego rodzaju usługi również przybywa w dość szybkim tempie. Może i ty też chciałbyś założyć taką firmę? Co powinieneś wiedzieć na ten temat? Jakie warunki należy spełnić? Podpowiadamy!

Pomoc drogowa, czyli?

Pomoc drogowa, jak sama nazwa wskazuje, udziela wsparcia, gdy pojazd nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Może się to wydarzyć na skutek awarii lub wypadku. W większości przypadków pomoc drogowa zajmuje się holowaniem do serwisu. Czasem, jeśli usterka nie jest duża, wystarczy interwencja na miejscu. Jeśli planujesz założyć firmę, która zajmuje się pomocą innym kierowcom w kryzysowych, drogowych sytuacjach, powinieneś w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak krok po kroku założyć firmę. 

Pomoc drogowa - jak założyć firmę?

Zaczynasz od zarejestrowania działalności gospodarczej. To prostsze, niż jeszcze kilka, a tym bardziej kilkanaście lat wcześniej - wystarczy po prostu wejść na stronę firma.gov.pl i wypełnić tam formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dzięki niemu zostanie ci od razu nadany numer REGON i NIP. Automatycznie też zostaniesz zgłoszony jako płatnik składek ubezpieczeniowych ZUS. Tym sposobem również wybrana zostanie forma opodatkowania. Jeśli chcesz zaś założyć spółkę kapitałową, stosowny wniosek złóż w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). 

W dalszej kolejności musisz odwiedzić ZUS i złożyć jeden z dwóch druków: ZUA lub ZZA. Ten pierwszy w przypadku, gdy firma jest twoim jedynym źródłem dochodowym, ten drugi, jeśli poza prowadzeniem działalności gospodarczej pracujesz też na etacie. Kolejnym krokiem jest wybór numeru PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - 52.21.Z, co oznacza działalność usługową wspomagającą transport drogowy, a więc między innymi świadczenie usług pomocy drogowej. Poza tym pamiętaj o założeniu firmowego konta w banku, wybraniu pieczątki oraz biura księgowego. 

Dla kogo?

Prowadzenie firmy świadczącej pomoc drogową nie podlega ograniczeniom. Każdy więc może założyć taką działalność. Nie stworzono żadnych wymogów, od jakich zależy, czy możemy oferować takie usługi. Co więcej, można ją prowadzić w dowolnej formie - nie tylko jako jednoosobową działalność gospodarczą, ale i spółkę (cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną). Mówi o tym art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym do przewozów drogowych wykonywanych w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej. Dzięki temu, że stosuje się tu przepisy dotyczące niezarobkowego, na potrzeby własne przewozu, nie trzeba się martwić o dodatkowe dokumenty. W powyższym przypadku można przewozić tylko pojazdy, których jest się właścicielem.

O zaświadczenie można się ubiegać elektronicznie (serwis ePUAP), listownie lub podczas wizyty w Starostwie Powiatowym. Do wniosku należy dołączyć informacje o wszystkich pojazdach, jakie będą wykorzystywane do świadczenia pomocy drogowej (trzeba określić ich markę, typ, rodzaj i przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem.). Poza tym należy dołączyć oświadczenie o zamiarze zatrudniania kierowców. Niezbędne, by uzyskać zaświadczenie, jest uiszczenie opłaty w wysokości 500 zł. 

O czym dodatkowo warto wiedzieć?

  • Każdy kierowca powinien posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W przypadku samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony wystarczy prawo jazdy kategorii B, cięższe pojazdy (powyżej 3,5 tony) powinien prowadzić kierowca z wyższymi uprawnieniami kategorii C. 
  • Kolejną ważną kwestią, o jakiej nie można zapomnieć, jest wybór odpowiednich pojazdów. Najlepiej mieć do dyspozycji kilka samochodów. Każdy z nich powinien być przeznaczony do obsługi innych zadań, co wzbogaci twoją ofertę rynkową. Podstawą jest zwykła autolaweta, najlepiej z napędem na tylną oś. Taki samochód powinien być też wyposażony w wyciągarkę. Przydatne są też samochody do holowania większych gabarytowo samochodów - autobusów i ciężarówek. 
  • Bardzo istotne jest to, by wykupić stosowne ubezpieczenie OC przewożonych pojazdów. Sprawdź, co zawiera polisa, którą chcesz wybrać. Najważniejsze, aby chroniła twoją firmę przed ewentualnymi roszczeniami, jakie mają charakter pozaumowny, czy w przypadku nienależytego wypełnienia zobowiązań wobec klientów. Dobór odpowiedniej polisy to absolutna podstawa, by nie narazić się na wielkie koszty. 
  • Kierowcy pomocy drogowej, zresztą jak każdy wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zawsze muszą zachowywać szczególną ostrożność na drodze, jeździć bezpiecznie, wykazywać się opanowaniem nawet w najtrudniejszych sytuacjach. To tym bardziej istotne, że prowadzą dość sporych rozmiarów autolawety, więc mogą stworzyć duże niebezpieczeństwo w ruchu lądowym. Samochody pomocy drogowej nie są uprzywilejowane, lecz mogą korzystać z kogutów i sygnałów świetlnych, co jest szczególnie przydatne po zmroku, gdyż inni uczestnicy ruchu mogą je w porę zauważyć. 

Podsumowując, jak chcesz założyć firmę świadczącą pomoc drogową, musisz pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Najważniejsze jednak jest to, że każdy, jeśli ma tylko odpowiednie środki i zapał, może spróbować swoich sił w tym obszarze działalności.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Autoholowanie Corrado

https://www.pomoc-drogowa-szczecin.com.pl/

tel.609-240-240