Czy do montażu rekuperacji jest konieczny generalny remont?

Coraz więcej osób zaczyna zauważać, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie może mieć wentylacja stosowana w domu. Niestety, klasyczna wentylacja grawitacyjna może się okazać niewystarczająca do zapewnienia nam powietrza odpowiedniej jakości. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na rekuperację, jednak wielu z nas obawia się konieczności generalnego remontu do zastosowania rekuperacji – czy słusznie? Czy wentylacja mechaniczna naprawdę wymaga od nas skomplikowanych modernizacji budynku?

Rekuperacja – sposób na świeże powietrze w domu

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna pozwalająca na odzysk ciepła to rozwiązanie, które zdobywa ostatnio coraz więcej zwolenników. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej stosowanej w większości budynków rekuperacja swoje działanie zawdzięcza systemowi różnych urządzeń, nie natomiast naturalnym prawom fizycznym.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma sporo plusów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia możliwość zapewnienia świeżego powietrza w całym budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie jest to takie oczywiste – żeby działała ona poprawnie, konieczne są odpowiednie warunki zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Rekuperacja nie ma z tym żadnych problemów i mechaniczne działanie pozwala jej na brak spadków wydajności.

Kolejną zaletą rekuperacji jest odzysk ciepła. Zużyte powietrze najpierw krąży w kanalikach obok świeżego powietrza i je nagrzewa, i dopiero wtedy jest wywiewane z naszego domu. Ta właściwość rekuperacji pozwala na sporą oszczędność w rachunkach – szacuje się, że montaż rekuperacji jest w stanie zmniejszyć pieniądze przeznaczone na ogrzewanie nawet o połowę.

Rekuperacja – gdzie możemy ją zamontować? Czy remont będzie konieczny?

Na popularność rekuperacji przekłada się jej uniwersalność. Ten system wentylacyjny może być zamontowany właściwie w każdym budynku, niezależnie od jego stylu architektonicznego, czy materiałów, z jakich został wykonany. Nie oznacza to jednak, że montaż rekuperacji jest całkowicie nieinwazyjny.

Przy instalowaniu rekuperacji w naszym domu, konieczne będzie ułożenie kanałów wentylacyjnych i to właśnie tego obawia się wiele osób. Te obawy nie są jednak do końca uzasadnione – w wielu wypadkach kanały wentylacyjne mogą być zamontowane tuż pod stropem i zostać przykryte podwieszanym sufitem. Taki zabieg zdecydowanie ułatwi montaż całej instalacji i nie wymusi na nas kosztownego remontu, żebyśmy mogli cieszyć się świeżym powietrzem i niższymi rachunkami w naszym domu.