Rynek pracy w Szczecinie i okolicach. W tych zawodach znajdzie pracę

Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, jest miastem atrakcyjnym turystycznie i gospodarczo. Ma niższą od ogólnopolskiej stopę bezrobocia. Liczba zatrudnionych w Szczecinie jest również znacznie mniejsza niż w całym regionie. Jeśli interesuje cię praca w tym mieście, sprawdź, na jakie zawody jest zapotrzebowanie. Mamy aktualne informacje na temat szczecińskiego rynku pracy. 

Sytuacja na rynku pracy w Szczecinie

Szczecin jest zaliczany do miast z dobrą kondycją rynku pracy. Na koniec roku 2021 stopa bezrobocia była równa 3,3%. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii stopa bezrobocia jest wyższa. W 2019 roku wynosiła 2,4%, natomiast w 2020 roku 3,4%. Od stycznia do kwietnia 2021 roku wzrosła do poziomu 4,1%. Mimo wahań poziomu bezrobocia, w Szczecinie liczba osób pozostających bez pracy jest mniejsza niż w całym regionie i w całej Polsce. W grudniu 2021 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 7,1% w województwie zachodniopomorskim i 5,4% w całym kraju.

Jeśli chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, w Szczecinie wynosi ono 6632,49 zł. To niewiele mniej od przeciętnego wynagrodzenia w całej Polsce, które wynosiło na ten moment 6644,39 złotych brutto. Warto również zaznaczyć, że w Szczecinie zarobki są wyższe niż w całym regionie. Dla województwa zachodniopomorskiego przeciętne wynagrodzenie jest równe 6107,95 zł brutto.

Kto znajdzie pracę w Szczecinie? Najbardziej pożądane zawody

Największe szanse na oferty pracy w stolicy województwa zachodniopomorskiego mają osoby wykonujące zawody deficytowe. Zgodnie z prognozą "Barometru zawodów" w 2022 roku, szczeciński rynek pracy pilnie potrzebuje:

  • ratowników medycznych,
  • pracowników socjalnych,
  • opiekunów osób starszych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych,
  • nauczycieli, w tym nauczycieli przedszkoli, nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli języków obcych, a także lektorów,
  • maszynistów.

Zbyt niska liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy w tych zawodach i spełniających stawiane wymogi wynika m.in. z poziomu trudności pracy, niskich zarobków, a także niepełnych etatów w przypadku nauczycieli.

Najtrudniej znaleźć pracę w Szczecinie będzie fryzjerom, kosmetyczkom, pracownikom biur podróży, pracownikom obsługi turystycznej, socjologom, politologom, kulturoznawcom, historykom, dekoratorom wnętrz, konserwatorom zabytków, plastykom, specjalistom ds. badań społeczno-ekonomicznych oraz specjalistom technologii żywienia i żywności.

Jak szukać pracy w Szczecinie?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą Szczecin, warto korzystać z popularnych serwisów rekrutacyjnych. Znajdziesz tam nie tylko aktualne ogłoszenia o pracę, ale również opinie o pracodawcach i informacje, kto zarabia najwięcej. Aby znaleźć pracę w Szczecinie, musisz określić swoje preferencje, w tym wskazać preferowane zarobki i sprawdzić proponowane oferty. Szansę na szybkie zatrudnienie mają przedstawiciele zawodów deficytowych. Dlatego najlepiej kształcić się lub doszkalać w zawodach i specjalnościach, na które jest zapotrzebowania na rynku pracy.