Fundament jest zdecydowaną podporą każdego budynku. Stosuje się go od lat po to, by zapobiegał zapadaniu się konstrukcji oraz przedostawaniu się wilgoci w głąb pomieszczeń. Sporo osób decyduje się na zaoszczędzanie w kontekście tej części budowy, co jest sporym błędem i wyjdzie po latach.
Oprócz doboru materiału pod fundament i samego procesu jego stawiania, istotne jest jeszcze kilka innych, lecz nie mniej ważnych operacji. Mowa mianowicie o hydro- i termoizolacji. Spróbujmy więc w przenośni wkopać się do ziemi i po kolei omawiać to, co występuje pod nowo postawionym budynkiem.
Projekt i najważniejsza decyzja
Zanim przejdziemy w ogóle do budowy domu, musimy mieć zakupiony i gotowy projekt całej konstrukcji. To głównie w nim opisane zostały wszystkie kroki i etapy budowy, w tym także sposób tworzenia fundamentów. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem prac gleba została dokładnie zbadana, ponieważ jej wilgotność i stopień spoistości ma wpływ na wybór rodzaju podpory.
Wyróżniamy głównie dwie metody tworzenia fundamentów. Pierwszą z nich są tzw. ławy fundamentowe, natomiast drugą - płyta fundamentowa. Najczęściej wybierana w naszym kraju jest opcja numer jeden, a to ze względu na niższy koszt i praktyczniejsze rozwiązanie względem tutejszych gleb. Niemniej jednak, płyty również są metodą prawidłową i często stosowaną na wyjątkowo słabych gruntach. Skupmy się natomiast na ławach, gdyż to ich obecność stanowi większy procent spośród wszystkich budynków.
Wykonywanie fundamentów krok po kroku
Pierwszym etapem w kontekście tworzenia fundamentów jest oczywiście tyczenie. Dopiero po nim można przystąpić do wykonywania pierwszych wykopów. Wraz z serwisem wojciechkielce.pl przedstawimy, w jaki sposób najlepiej położyć fundamenty, nie trudząc się przy tym nadmiernie.
Początkowo, warto jest jeszcze na sam grunt położyć warstwę folii hydroizolacyjnej oraz lekko zazbroić “stopami” miejsca będące najbardziej obciążonymi. Następnym krokiem jest wylanie cienkiej warstwy chudego betonu na szerokość większą od późniejszych ław fundamentowych. Cały ciężar budynku spoczywać będzie jednak na samej ławie. Musi być ona dobrze zazbrojona wieńcami, a końcowo zalana twardym betonem, ubijanym przy użyciu wibratora. Od ławy fundamentowej, do samego poziomu gruntu najlepiej jest użyć pustaków betonowych zalewowych. Zdecydowanie powinno przyspieszyć to pracę.
Izolacja – dlaczego jest tak ważna?
Niemal każdy element fundamentu musi być prawidłowo zaizolowany szczególnie przed wodą. Serwis informacyjny wojciechkielce.pl alarmuje, że przedostawanie się wilgoci w głąb budynku nie zwiastuje niczego dobrego, a jedynie pojawienie się pleśni na murach, co jest szkodliwe dla człowieka. Wcześniej wspomnieliśmy o izolacji poziomej, występującej jako pierwszy element od strony gruntu. Zaraz za nim, na ławie fundamentowej oraz na wszystkich ścianach bocznych fundamentów z pustaków zalewowych, obowiązkowo musi znaleźć się preparat izolacyjny oraz taka sama folia.
Podobnie jest na samej górze fundamentu. Tutaj również konieczne jest zastosowanie warstwy hydroizolacji, a miejsce ma mieć ona między fundamentem, a zaczynającym się murem.