Idealne miejsce do życia? Szczecin!

Stolica województwa zachodniopomorskiego to jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Nowych mieszkańców przyciąga m.in.: Zalew Szczeciński, bliska odległość od Morza Bałtyckiego i dobre połączenie z Berlinem. Z jakich jeszcze powodów warto tu zamieszkać? Jak wygląda szczeciński rynek nieruchomości? Sprawdzamy!

Dynamiczny rozwój

Szczecin  rozwija się szybciej niż Barcelona, Porto czy Warszawa – tak wynika z raportu „CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities”. W badaniach przeanalizowano 200 aglomeracji z całej Unii Europejskiej. Szczecin znalazł się w ścisłej czołówce miast (15 pozycja w rankingu). Podczas badań brano pod uwagę takie kryteria jak wartość PKB na osobę, ruch pasażerki na lotniskach czy odsetek pracowników z wyższym wykształceniem.

Dla ogólnej oceny poziomu rozwoju Szczecina nie bez znaczenia pozostaje także budowa licznych inwestycji, w tym tych mieszkaniowych. Rynek nieruchomości rozwija się tu bardzo dynamicznie. Stolica województwa zachodniopomorskiego zaczyna wzbudzać coraz większe zainteresowanie inwestorów, co ma wpływ na wyniki sprzedażowe i aktywność firm deweloperskich. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na terenie Szczecina w ostatnich latach deweloperzy niemal co roku rozpoczynają budowę coraz to większej liczby mieszkań. W 2014 roku było to 881 lokali, a w 2020 już 2487.

Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl – Wyniki z pierwszej połowy 2021 r. sygnalizują rekord, gdyż jak podaje GUS, od stycznia do czerwca deweloperzy na terenie Szczecina rozpoczęli budowę aż 2015 mieszkań. Firmy deweloperskie zachęca wysoki popyt skutkujący wyprzedażą dostępnych „M”.

Sprzedaż nowych lokali wspiera między innymi wzrost szczecińskich wynagrodzeń. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto z sektora przedsiębiorstw w przypadku Szczecina rocznie wzrosło o 6,5% (czerwiec 2020 r. - czerwiec 2021 r.). W tym samym okresie stopa szczecińskiego bezrobocia mimo pandemii zwiększyła się nieznacznie (z 3,4% do 3,9%). – dodaje Andrzej Prajsnar.

Tu buduje się najwięcej

Największy wybór nowych lokali mają mieszkańcy Szczecina w Śródmieściu i dzielnicy Północ. W centrum dostępnych jest 445 ofert, a w północnej części miasta 341 mieszkań. Zainteresowanie tymi dzielnicami wskazują zarówno deweloperzy, jak i osoby, które szukają wymarzonego M, co potwierdzają wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Zwycięskie projekty znajdują się właśnie we wspomnianych dzielnicach.

Pierwsze miejsce przypadło projektowi Pod Papugami – etap II. Inwestycja znajduje się w dzielnicy Północ. Niewątpliwym atutem tego projektu jest znajdujący się w okolicy las. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji także własne ogródki. Drugie miejsce zajął projekt zlokalizowany w Śródmieściu – Sowińskiego 78. Mieszkańcy tej inwestycji będą mogli korzystać z zalet mieszkania w centrum miasta, a także cieszyć się bliskością zieleni. Nieopodal znajduje się też park i Odra Zachodnia. Brązowym medalistą zestawienia został projekt Apartamenty Duńska III etap, którego otoczenie jest naprawdę przepiękne. W sąsiedztwie mieści się park i jezioro. Inwestycja powstaje w dzielnicy Północ. Tam też zlokalizowane są wyróżnione projekty – Osiedle Dąbrówki i Osiedle Świergotki.

Śródmieście i Północ – najpopularniejsze dzielnice

Dlaczego te dwie dzielnice cieszą się tak dużą popularnością? W Śródmieściu jak w większości miast toczy się życie towarzyskie i biznesowe. Potencjalnych mieszkańców przyciąga szybki i dogodny dojazd do każdej części miasta, a także liczne atrakcje. Tutaj położone są najważniejsze obiekty Szczecina. W Śródmieściu nie brakuje również miejsc do zwiedzania, a także kin i teatrów.

Z kolei Północ to prężnie rozwijająca się dzielnica. Bliska odległość od centrum sprawia, że dojazd do różnych części miasta jest stosunkowo krótki i bezproblemowy. Ogromną zaletą tych terenów jest liczna zieleń. Duża liczba parków i skwerów sprawia, że mieszkańcom nie brakuje miejsc do spacerów, a akweny umożliwiają uprawianie sportów wodnych. Bezapelacyjnym plusem tego miejsca jest największe targowisko w Szczecinie – Manhattan.

Istotną kwestią przy wyborze mieszkania są także ceny nieruchomości. W Szczecinie za mkw. nowego lokalu trzeba aktualnie zapłacić średnio 9116 zł. To o wiele mniej niż w Gdańsku (10162zł’mkw.), do którego miasto jest często porównywane.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/szczecin/ocena-q3-2021/