Pielęgnacja psiej sierści

Stan sierści psa jest odzwierciedleniem jego stanu zdrowia – silna, błyszcząca sierść to oznaka, że pies jest w dobrej kondycji. Jednak, aby sierść dobrze się prezentowała niezbędna jest jej również odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o psią sierść i czy psy z włosami wymagają specjalnych zabiegów?

Kąpiele

Kąpiele – dla jednych psów przyjemność, a dla innych koszmar. Częstotliwość kąpieli należy uzależnić przede wszystkim od stopnia zabrudzenia psa, zwłaszcza gdy nasz pupil nie lubi kontaktu z wodą, to narażanie go na stres częściej niż to niezbędne jest nie w porządku. Zazwyczaj psy kąpie się co 3 do 6 miesięcy. Oczywiście, jeśli pies w czymś się wytarzał lub jest cały z błota na dzień kąpieli to zabieg można powtórzyć. Do kąpieli należy użyć specjalnego szamponu dla psów, który nie powinien podrażniać, a dodatkowo zadba o wygląd sierści lub włosów. Następnie trzeba dobrze osuszyć psa ręcznikiem i w chłodne dni pozostawić w domu do wyschnięcia lub wysuszyć suszarką, dbając, aby nie wystraszyć i nie poparzyć pupila.

Czesanie

Szczotkowanie psiej sierści wymaga odpowiednich akcesoriów: grzebieni, szczotek i trymerów, które należy dobrać do rodzaju sierści. Do wyczesywania podszerstka najlepiej sprawdza się dobry trymer, a do rozczesania włosów grzebień dla psa. Częstotliwość również należy dobrze dobrać do potrzeb danego psa. Przedstawiciele ras krótkowłosych nie wymagają częstego szczotkowania, zazwyczaj wystarczy raz w tygodniu, a sam zabieg nie trwa długo. Wiosną i latem, gdy pies linieje, warto zwiększyć częstotliwość tej części pielęgnacji. Przy długiej, kręconej sierści czesanie powinno odbywać się dość często – nawet każdego dnia. Zaniedbaną sierść ciężko będzie doprowadzić do ładu, a w skrajnych przypadkach niezbędne może być wycięcie kołtunów lub strzyżenie psa.

Strzyżenie

Strzyżenie dotyczy przede wszystkim psów, które mają włosy zamiast sierści. Psy z włosami wymagają regularnego podcinania, gdyż w przeciwnym wypadku włosy zaczną się plątać i filcować, co nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim może powodować zwierzęciu ból. Strzyżenie pozwala również na uzyskanie ciekawego wyglądu czworonoga, ale należy pamiętać, aby cięcie na lato nie było zbyt krótkie, gdyż włosy i sierść chronią pupila nie tylko przed zimnem, ale również przed słońcem i przegrzaniem.