Jak szybko usunąć glony z elewacji?

Przyznaj to. Elewacja pokryta zielonym nalotem nie jest estetyczna. Jednak nie tylko o wygląd budynku tu chodzi. Glony na elewacji niszczą jej warstwy wykończeniowe, więc Twój dom zaczyna wyglądać coraz gorzej. Jak szybko zwalczyć ten problem? 

Kiedy pojawiają się glony na elewacji? 

Glony na elewacji pojawiają się wtedy, kiedy budynek narażony jest na działanie wilgoci. Zielony nalot porasta przeważnie ściany północne i północno-wschodnie, pojawia się także w zacienionych miejscach, na przykład nad oknami. 

Rozwojowi glonów sprzyjają również tynki o wysokiej nasiąkliwości i niewielkiej paroprzepuszczalności. Na ataki ze strony zielonych nieprzyjaciół najczęściej narażone są tynki akrylowe starego typu. Nieodporne na działanie glonów są także tynki cienkowarstwowe barwione w masie. 

A dlaczego glony pojawiają się na elewacji? Są one wynikiem wychłodzenia ścian budynku do temperatury niższej niż panująca na dworze. Dochodzi wtedy do kondensacji wilgoci - zjawisko to przypomina powstawanie szronu na karoseriach samochodów przy plusowej temperaturze otoczenia. 

Usuwanie glonów z elewacji, czyli myjka ciśnieniowa w roli głównej

Im szybciej usuniesz glony z elewacji, tym lepiej. Unikniesz dzięki temu całościowego remontu, który jest przecież kosztowny. 

W pierwszym etapie pozbądź się glonów mechanicznie. Delikatnie zdrap je szpachelką lub szczotką. Następnie całość zmyj strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Tak dobierz parametry urządzenia, aby woda nie powyrywała fragmentów tynku lub nie odspoiła słabszych warstw malarskich. Zanim na dobre użyjesz myjki ciśnieniowej, przeprowadź próbę na małym fragmencie elewacji.

Staraj się tak korzystać z myjki ciśnieniowej, aby woda nie rozpryskiwała się na te miejsca powierzchni budynku, których nie zajęły glony. W przeciwnym wypadku przeniesiesz na nie zarodniki i komórki. 

Glony z elewacji usuwaj podczas gorących, suchych dni, tak, aby woda z myjki ciśnieniowej mogła szybko odparować (wtedy podłoże się nie zawilgoci). 

Chemiczne środki do odkażania elewacji

Myjka ciśnieniową myjką ciśnieniową, jednak ona nie usunie zarodników glonów. Aby się ich pozbyć, zastosuj specjalnie do tego przeznaczone chemiczne preparaty. Przeważnie są to te same środki, których używasz do usuwania mchów, porostów i grzybów. Tego typu preparaty zawierają dwie substancje czynne: silnie alkaliczne, nieorganiczne związki chloru oraz organiczne zasady amoniowe. 

Preparaty nieorganiczne zawierają aktywny chlor. Ich działanie jest silniejsze niż środków organicznych. Zanim ich użyjesz, wykonaj próbę na małym fragmencie budynku. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie odbarwiają one podłoża. Kiedy już naniesiesz je na powierzchnię, pozostaw je na 20-30 minut, a następnie zmyj wodą. Jest to konieczne, aby zmniejszyć zasadowość podłoża. Tę ostatnia sprawdzisz, przykładając papierek lakmusowy lub fenoloftaleinę. Pozostałości glonów pozbędziesz się myjką ciśnieniową. Po kilkunastu minutach ponownie nałóż preparat chemiczny i umyj ścianę. Ta ostatnia czynność jest ważna, ponieważ, jeśli pozostawiasz na powierzchni elewacji alkalia, mogą one trwale uszkodzić tynk. 

Z kolei preparaty organiczne działają łagodniej, dlatego, kiedy je naniesiesz, nie musisz ich zmywać. 

Jak zapobiegać pojawianiu się glonów na elewacji?

Kiedy na Twojej elewacji pojawiają się glony, to znak, że budynek jest zawilgocony. Aby zabezpieczyć ściany przed zielonym nalotem, po oczyszczeniu pomaluj je farbą silikonową o tej samej barwie, którą ma elewacja. Dobra wiadomość jest taka, że możesz ją nałożyć na tynki mineralne.

Jak widzisz, szybko usuniesz glony z elewacji. Oczywiście zrobisz to tylko wtedy, jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem. W przypadku gdy nie masz myjki ciśnieniowej lub Twoja wiedza o preparatach chemicznych jest niewystarczająca, zdaj się na fachowców. Zyskasz gwarancję, że Twoja elewacja znowu będzie estetyczna i co najważniejsze - nie narazisz jej na powolne niszczenie.