Sushi stało się bardzo popularną potrawą, serwowaną już nie tylko w samej Japonii i krajach Azji, ale również w różnych innych miejscach świata. Dla jednych jest to wspaniałe danie, które poza walorami smakowymi, ma niewątpliwie bardzo dobry wpływ na zdrowie. W większości miast w Polsce da się znaleźć lokal, który serwuje ręcznie robione przez siebie sushi, a także sporo sieci serwujących to danie, które najczęściej można spotkać w galeriach handlowych. Dobrym przykładem jest w tym kontekście sushi w Warszawie. Czym właściwie jest to sushi?

Czym jest sushi?

Jest to klasyczne danie Japońskie, serwowane zwykle na surowo. Składa się najczęściej z surowego mięsa i surowych owoców morza (zwanych sashimi) oraz specjalnie przygotowanego do tego dania ryżu, zwanego shari. Od zwykłego ryżu w paczce różni się tym, że przygotowuje się go do podania przez proces zakwaszania. Dodatkami, które najczęściej można spotkać w klasycznych zestawach, są prasowane wodorosty nori, chrzan wasabi oraz sos sojowy.

Historia tej potrawy jest stosunkowo ciekawa - potrawa wywodzi się bezpośrednio ze sposobu, w jaki konserwowano podatną na czas i temperaturę żywność, taką jak mięso, ryby czy nabiał. Do drewnianej beczki układało się naprzemiennie, warstwami ugotowany ryż oraz surowe mięso. Gdy w VIII wieku, ten sposób zabezpieczania jedzenia przed zepsuciem dotarł do Japonii z okolic Indonezji, stworzyli z tego swoistego rodzaju potrawę, która w różnych formach, przetrwała do dziś, a jej popularność jeszcze bardziej się zwiększyła.

Czym jest sushi?

Typy sushi

Istnieje bardzo wiele modyfikacji tego dania, choć wyróżnia się konkretne, różne rodzaje. Dzieli się je ze względu na sposób przyrządzenia, skład czy sposób podania. Najpopularniejszymi są:

  • Maki - prawdopodobnie najpopularniejszy typ sushi na świecie (z wyłączeniem Japonii). Przygotowuje się go zawijając ryż z różnego rodzaju surowym mięsem w glony nori. Proces tworzenia dania odbywa się zwykle na specjalnej, bambusowej macie, gdzie zawija się dość długą roladę ryżu i dodatków, a następnie kroi się ją na mniejsze części. Najpopularniejsze "sashimi" (czyli mięso), które możemy spotkać w tym typie sushi to tuńczyk oraz krewetki.
  • Inari - tzw. "nadziewane" sushi. W procesie tworzenia, kucharz, w kieszonki ze smażonego sera tofu wkłada dodatki oraz różnego rodzaju przyprawy. Najczęściej spotykanymi dodatkami są w tym przypadku rożnego rodzaju grzyby, kawałki kurczaka z ryżem (smażone) oraz przyprawy, kiełki i nasiona.
  • Nigiri - najstarsza odmiana sushi na świecie. Powstaje przez ugniatanie w rękach dość sporych kawałków ryżu, charakteryzujących się owalnym kształtem, a następnie położenie na nich kawałek ryby, owocu morza bądź mięsa, czy innego dodatku. Rzecz jasna, serwuje się je klasycznie z pastą wasabi oraz sosem sojowym.
  • Oshi - tzw. sushi "prasowane". Jest to sposób przyrządzenia sushi, który najwierniej odzwierciedla pierwotną formę tej potrawy, czyli sposób konserwacji żywności. Przygotowuje się je w drewnianym pudełku, układając kolejno warstwy mięsa, ryb czy owoców morza i ugotowanego ryżu.
  • Chirashi-zushi - nie jest to typowe sushi, ale warto wspomnieć o tej formie podania potrawy, ze względu na jej ogromną popularność w domach Japońskich i prostotę wykonania. Składniki praktycznie się nie zmieniają - wciąż mamy do czynienia z surowym mięsem oraz różnego rodzaju dodatkami, ale nie jest to ułożone, ani sformowane. Jest to po prostu mieszanka składników w misce.