Prąd jest potrzebny do wielu rzeczy. Możemy dzięki niemu oświetlić pomieszczenia, zasilić podstawowe sprzęty domowe itd. Brak energii elektrycznej może oznaczać brak klimatyzacji, ogrzewania czy wody. Maszyny w zakładach przemysłowych bazują na energii elektrycznej i bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie oraz konserwacja instalacji elektrycznej. W przypadku jej awarii przedsiębiorstwo może liczyć na poważne straty finansowe.

Na co trzeba zwrócić uwagę na początku?

W przypadku instalacji elektrycznej, warto o nią zadbać już na etapie projektu oraz rozpoczęciu prac budowlanych. Trzeba będzie więc złożyć wniosek o dostarczenie prądu do zakładu energetycznego. Tam trzeba będzie wskazać szacowane zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pamiętajmy o tym, że zakłady przemysłowe wykorzystują o wiele więcej energii niż gospodarstwa domowe. Konieczne będzie przyłączenie energii do zakładu.

Jednak często zdarza się tak, że trzeba wykonać dodatkową instalację elektryczną w istniejącym już zakładzie. W takim przypadku trzeba opracować dokładny projekt, który uwzględni także wszystkie inne istniejące już instalację oraz maszyny przemysłowe. Oczywiście montaż instalacji elektrycznej powinien zostać wykonany przez doświadczoną firmę. Odpowiednio zabezpieczy ona oraz rozplanuje poszczególne elementy instalacji. W ten sposób zaoszczędzimy sobie późniejszych problemów związanych z eksploatowaniem instalacji elektrycznej.

Firma zajmująca się wykonywaniem instalacji elektrycznej na początku wykona schemat, na którym znajdzie się dokładnie rozplanowanie poszczególnych przewodów, włączników oraz gniazd prądu. Są to niezbędne elementy, aby instalacja elektryczna była poprawnie zamontowana. Niewiele przedsiębiorstw może zdecydować się na samodzielne wykonanie takich instalacji, ponieważ nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie. Sprawdź te instalacje przemysłowe http://powersolutions.com.pl/instalacje-elektryczne-sn-nn/

Najważniejsze elementy instalacji elektrycznej

 Koszt instalacji elektrycznej

Oczywiście najważniejszym elementem instalacji elektrycznej są przewody. To, jakie użyjemy do naszej instalacji będzie zależeć od szacowanych obciążeń, jakimi będzie ona podlegać w przyszłości. Pamiętajmy także o tym, że bardzo ważne są gniazda prądu. W miejscach, które są narażone na działanie wody, należy zamontować gniazda bryzgoszczelne. Kiedy mamy do czynienia z parą, warto zainwestować w włączniki gwarantujące szybkie przerwanie lub podłączenie obwodu.

Koszt instalacji elektrycznej

Koszt podstawowej instalacji elektrycznej to zaledwie kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że w zakładach przemysłowych instalacje te są o wiele bardziej skomplikowane. Ważnym czynnikiem w przypadku ceny za instalację będzie jakość użytych materiałów oraz cennik firmy montującej instalację. Ostateczny koszt będzie zależał od naszych potrzeb. Warto jednak nie oszczędzać na instalacjach elektrycznych, ponieważ stanowią one element niezbędny do funkcjonowania linii produkcyjnych oraz innych elementów. Konieczna będzie także konserwacja oraz przeglądy po zamontowani instalacji. Należy zwracać na to bardzo dużą uwagę, ponieważ dzięki temu będziemy mogli cieszyć się instalacją przez długie lata.