Ubezpieczenie na życie – zabezpiecz się na przyszłość!

Ważnym elementem życia każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa. Trudno jednak czuć się w pełni bezpiecznym, gdyż większość zdarzeń, z jakimi się spotykamy, następuje niespodziewanie. Jak zredukować negatywne skutki nieprzewidzianych sytuacji, na jakie możemy być narażeni? W czym może nam pomóc ubezpieczenie na życie?

Poczucie bezpieczeństwa – dlaczego jest tak istotne?

Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb życiowych człowieka. Poczucie bezpieczeństwa jednostki ludzkiej opiera się na kilku fundamentach, do których należą:

  • ochrona przed szkodą fizyczną oraz psychiczną,
  • brak obawy o siebie i osoby najbliższe,
  • brak obawy o utratę pracy i środków pieniężnych,
  • poczucie stabilizacji,
  • opieka ze strony innych ludzi,
  • brak lęku i chaosu.

Poczucie bezpieczeństwa jest czynnikiem niezbędnym do właściwego rozwoju i życia człowieka. W ramach realizacji potrzeby bezpieczeństwa człowiek dokonuje wszelkich działań mających na celu uniknięcie takich zdarzeń jak np. choroba, śmierć czy ból. Jednym z środków pozwalających na zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa jest indywidualne ubezpieczenie na życie. Z uwagi na to, że poczucie bezpieczeństwa odczuwane jest w sposób subiektywny, niektóre osoby mogą lekceważyć zagrożenia, co często prowadzi do przykrych następstw. Warto zatem rozważyć zakup indywidualnego ubezpieczenia na życie celem uniknięcia przykrych niespodzianek. 

Czym jest ubezpieczenie?

Ubezpieczenie, z perspektywy prawa, jest umową zawartą pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym, w ramach której ten pierwszy zobowiązuje się do wypłaty określonego świadczenia w przypadku wystąpienia w życiu ubezpieczonego zdarzeń przewidzianych w umowie. Ubezpieczony z kolei zobligowany jest do wpłacania składek ubezpieczycielowi.

Ubezpieczenie to, krótko mówiąc, urządzenie gospodarcze mające na celu zabezpieczenie przed czymś bądź zapobieganie czemuś. Ubezpieczenia towarzyszyły ludziom już od czasów starożytnych. Czynnikiem, któremu sektor ubezpieczeniowy zawdzięcza swoje istnienie, jest ryzyko. Już od zarania dziejów ryzyko stanowi stały element życia każdego człowieka. Ryzyko jest zdarzeniem, którego skutki są niemożliwe do przewidzenia i mogą mieć charakter negatywny. Przed ryzykiem nie da się uciec, ale można zmniejszyć wielkość strat będących jego następstwem poprzez np. zakup indywidualnego ubezpieczenia na życie

Rodzaje ubezpieczeń w Polsce

W naszym kraju wyszczególnić można dwie zasadnicze grupy ubezpieczeń, czyli:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenia gospodarcze.

W skład pierwszej grupy wchodzą ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Ubezpieczenia społeczne są jednymi z głównych instrumentów polityki socjalnej w Polsce obok pomocy społecznej oraz zaopatrzenia społecznego. Ubezpieczenia społeczne mają zazwyczaj charakter obowiązkowy i tylko w wyjątkowych sytuacjach są dobrowolne. 

Za ubezpieczenia gospodarcze uznaje się z kolei ubezpieczenia na życie oraz pozostałe ubezpieczenia majątkowe i osobowe. Tego typu ubezpieczenia są na ogół nieobowiązkowe. Wyjątkiem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które powinno się zakupić tuż po nabyciu pojazdu samochodowego.

Indywidualne ubezpieczenie na życie – co to jest?

Ubezpieczenie na życie jest jednym z rodzajów ubezpieczenia osobowego, czyli takiego, w którym przedmiotem ubezpieczenia jest zdrowie i życie człowieka. W indywidualnym ubezpieczeniu na życie przedmiotem ubezpieczenia, jak sama nazwa wskazuje, jest życie człowieka. Co to oznacza w praktyce? Jeśli osoba ubezpieczona poniesie śmierć w czasie obowiązywania umowy, uposażeni otrzymają od instytucji ubezpieczeniowej świadczenie finansowe. W roli uposażonych występują zazwyczaj bliscy członkowie rodziny, określeni w treści umowy.

Posiadanie indywidualnego ubezpieczenia na życie jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania kredytu hipotecznego lub innego większego zobowiązania o charakterze finansowym, ponieważ pozwoli bliskim na jego częściową lub całkowitą spłatę. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia na życie odpowiednio wcześnie, aby zapewnić sobie i rodzinie cenne poczucie bezpieczeństwa.