Ubezpieczenie na życie co warto o nim wiedzieć?

3 min czytania
Ubezpieczenie na życie  co warto o nim wiedzieć?

Nie ma ważniejszej wartości niż ludzkie życie. Niestety zdarzają się sytuacje losowe, których nikt z nas nigdy nie jest w stanie przewidzieć. Aby być na nie odpowiednio przygotowanym i zapewnić godne życie swoim bliskim w razie gdyby Cię zabrakło, warto zastanowić się nad produktem, jakim jest ubezpieczenie na życie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć, aby w przyszłości dokonać właściwego wyboru.

Co gwarantuje polisa na życie?

Podstawową funkcją, jaką posiada każde ubezpieczenie na życie, jest finansowe zabezpieczenie bliskich na wypadek Twojej śmierci. Jednakże nie jest to jedyna funkcja, jaką oferuje. Wybierając ubezpieczenie na życie, daną ofertę możesz dopasować bezpośrednio do swoich potrzeb. Możesz dobrać je w oparciu o swoje obecne możliwości finansowe, styl życia czy wykonywaną profesję. Ubezpieczenie na życie może zabezpieczyć Twoją rodzinę nie tylko w przypadku, gdy Ciebie zabraknie, ale także w momencie, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku nie będziesz mógł wykonywać swojego zawodu. Polisa na życie, w zależności od wybranej przez Ciebie ochrony, gwarantuje wypłatę świadczenia także w momencie narodzin dziecka.

Wybierając ubezpieczenie na życie, wybierasz komfort i bezpieczeństwo Twojej rodziny. Polisa na życie jest w szczególności polecana osobom, które posiadają poważne zobowiązania finansowe, np. kredyt hipoteczny. Dzięki polisie nie narażają swoich bliskich na pokrycie kosztów i gwarantują im godne i spokojne życie na odpowiednim poziomie.

Ubezpieczenie na życie jak działa?

Podstawą każdej polisy na życie jest śmierć ubezpieczonego. Jednak jako klient wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego zakres swojej umowy możesz rozszerzyć każda polisa ubezpieczeniowa posiada kilka opcji dodatkowych, które mają na celu zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim maksymalnego bezpieczeństwa w wielu trudnych sytuacjach losowych.

Aby otrzymać wypłatę świadczenia z ubezpieczenia, Twoim obowiązkiem jest przedstawienie ubezpieczycielowi dokumentu, który potwierdzi zaistniałe zdarzenie. Może to być poważny wypadek, złamanie ręki czy diagnoza poważnej choroby bądź niezdolność do pracy. Aby jednak mieć możliwość otrzymania takiego świadczenia, musisz mieć pewność, że zdarzenie jest zawarte w posiadanym przez Ciebie zakresie ochrony.

Następnie, w zależności od ubezpieczyciela, odszkodowanie z ubezpieczenia może trafić do Ciebie w ratach lub w formie jednorazowej wypłaty. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doszło do Twojej śmierci, odszkodowanie otrzymają osoby uposażone, które zostały przez Ciebie wskazane w umowie. W przypadku ubezpieczenia na życie warto zwrócić także uwagę na fakt, że może ono zostać zrealizowane w formie bezgotówkowej ma to miejsce podczas wyboru pakietu medycznego assistance. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do opłacenia np. wizyt lekarza czy pomocy psychologa.

Ubezpieczenie na życie, oprócz funkcji ochronnej i wypłaty odszkodowania, może również umożliwić gromadzenie kapitału na określony bądź dowolny cel.

Ubezpieczenie na życie a wyłączenia odpowiedzialności

Zawierając umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, bardzo ważne jest, abyś przed podpisaniem dokumentu wiążącego zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), a w szczególności z częścią poświęconą wyłączeniom odpowiedzialności.

Czym są wyłączenia odpowiedzialności? Wyłączeniem odpowiedzialności określamy sytuację, w której ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam odszkodowania. Są to przede wszystkim zdarzenia, w których ubezpieczony działa świadomie na swoją niekorzyść, np. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających bądź prowadzenie pojazdu bez posiadanych do niego uprawnień. Można do nich zaliczyć również udział w rozruchach, protestach, atakach terrorystycznych czy też przebywanie w państwie, na terenie którego toczą się działania wojenne. Wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela może podlegać także zatajanie informacji o własnym stanie zdrowia.

Dokładne zapoznanie się z wyłączeniami odpowiedzialności pozwoli nam w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, jeśli okaże się, że odszkodowanie nie będzie nam przysługiwać.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

szczecin4u_kf