Zwykle możemy liczyć na stałą dostawę prądu, a awarie zdarzają się rzadko. Są jednak miejsca, w których nawet krótka przerwa w zasilaniu może mieć katastrofalne skutki – takie jak szpitale. Poza tym agregaty są niezastąpione podczas organizacji imprez plenerowych, a także na budowach, gdzie nie zawsze jest dostępny prąd z sieci energetycznej. Prezentujemy najważniejsze zastosowania generatorów prądotwórczych i miejsca, w których są szczególnie potrzebne.

Generatory prądotwórcze jako zapasowe zasilanie

Agregaty często są używane w roli zasilania awaryjnego. Odpowiednio zaprojektowana instalacja, złożona z zasilacza i generatora potrafi zapewnić ciągłość zasilania w miejscach takich jak szpitale czy nadajniki telekomunikacyjne. W razie utraty zasilania sieciowego prąd przez chwilę dostarczany jest z zasilacza – jest to czas wystarczający do uruchomienia generatora prądotwórczego. Takie urządzenie potrafi działać nawet kilkanaście godzin, można więc w tym czasie wykonać niezbędne naprawy i zapewnić ciągłość działania wszystkich urządzeń.

Agregaty wykorzystywane w tym celu są dużymi urządzeniami, instalowanymi z zachowaniem rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Jest to ważne, ponieważ są one napędzane benzyną lub olejem napędowym, konieczne jest więc zabezpieczenie przeciwpożarowe i odpowiednia wentylacja.

Generatory prądotwórcze jako główne źródło prądu

Wiele agregatów, dostępnych np. tu: https://agregaty.com.pl/ to niewielkie, przenośne urządzenia, mające na celu dostarczyć energię elektryczną niezbędną do nagłośnienia imprezy plenerowej czy zasilania narzędzi budowlanych. Mniejsze urządzenia dobrze spełniają się też jako własna minielektrownia podczas podróży kamperem lub w domowym warsztacie. Wiele osób kupuje też niewielkie generatory prądotwórcze na działkę – mimo że nie jest to najtańsze źródło prądu, czasami jest bardziej opłacalne, niż utrzymywanie łącza w miejscu, w którym jesteśmy stosunkowo rzadko.

Warto wiedzieć, że agregaty prądu w różnym stopniu są zabezpieczone przez zachlapaniem i zakurzeniem. Poziom ochrony wyrażany jest zgodnie z normą IP, gdzie pierwsza cyfra oznacza poziom ochrony przed ciałami stałymi (piaskiem, pyłem, kurzem), a druga – wodoszczelność. Szczególnie ważna jest dobra klasa szczelności generatora prądotwórczego kupowanego z myślą o warsztacie czy imprezach plenerowych, natomiast jeżeli ma służyć jako zasilanie na działce, można zdecydować się na mniej zabezpieczone urządzenie.

Generatory prądotwórcze – pewne źródło prądu