Pomysł na… blat kuchenny – to coś czego potrzebują chyba wszyscy, którzy decydują się na remont kuchni. Z doświadczenia wiemy, że remonty nie są czymś przyjemnym, a zazwyczaj raczej na odwrót – stają się męczące i uciążliwe. Na szczęście na koniec czeka nas nagroda – pięknie wyglądające pomieszczenie, w którym świetnie się czujemy. Co jednak zrobić, żeby efekt był właśnie taki i nas zadowolił? Oto odpowiedź zawierająca pomysł na blat kuchenny: konglomerat cena i właściwości którego na pewno spodobają się wielu osobom. To prawda, że ostatnio raczej częściej się mówi o zastosowaniu kamienia naturalnego jako idealnej opcji, jednak co by nie mówić ma ona swoje minusy, z których największym jest cena takiego kamienia z, zaczynająca się od 700-800 złotych za metr kwadratowy. To czynnik, który szybko studzi zapał wielu osób, którym na pierwszy rzut oka spodobało się to rozwiązanie.

Jeśli zaś chodzi o blat kuchenny z konglomeratu cena nie jest aż tak przerażająca. To prawda, nie należy też do najniższych, gdyż waha się w okolicach 300-400 złotych za metr kwadratowy, jednak jest to cena bardziej znośna i do przełknięcia w porównaniu z tą jaką zapłacimy za blat kamienny. Przy takim kamieniu koszt wzrasta minimum dwukrotnie i choć oczywiście taki blat kamienny ma sporo plusów, ma też minusy, o których wiele osób niestety zapomina.

Pomysł na blat kuchenny: konglomerat cena i właściwości

Przewagą blatu konglomeratowego jest chociażby fakt, że jest on sporo lżejszy od blatu kamiennego, gdyż o całe 20 % (wartość uśredniona). Konglomerat, w przeciwieństwie do kamienia przejmuje temperaturę otoczenia, jest więc bardziej ciepły. Z kolei kamień naturalny jest zazwyczaj zimny, co zmniejsza nieco przyjemność z pracy na nim. Poza tym, kamień właśnie przez tą swoją właściwość, sprawia, że pomieszczenie wydaje się chłodniejsze i mniej przyjazne. Jeśli zaś chodzi o zastosowany w blatach kuchennych konglomerat cena tego materiału jest adekwatna do wydobycia surowca (jakim jest zazwyczaj kwarc, granit lub marmur) oraz procesu produkcji przez który musi przejść. Innym plusem tego typu blatów jest fakt, że konglomerat nie wchłania zapachów z otoczenia. W kuchni nie da się uniknąć różnego rodzaju zapachów, zazwyczaj tych przyjemnych, ale czasem też tych mniej przyjemnych na przykład w przypadku przypalonego dania. Jednak nawet te ładne i przyjemne zapachy kuchenne stają się drażniące, gdy przesiąka nim niskiej jakości blat oraz inne przybory kuchenne, przez co zapach towarzyszy nam w zasadzie przez cały czas, kiedy znajdujemy się w danym pomieszczeniu. Konglomerat na szczęście pozwala nam uwolnić się od wszelkich zapachów, gdyż zwyczajnie ich nie absorbuje.

Oczywiście w przypadku zastosowania w blatach kuchennych konglomeratu cena, która jest jednak dosyć duża w porównaniu z bardziej ekonomicznymi materiałami, nie sprawi, że znikną wszelkie wady. I tak na przykład, trzeba pamiętać, że w przypadku takich blatów nie można kroić bezpośrednio na nich, gdyż powstaną zarysowania, których nie będziemy w stanie samodzielnie usunąć. To chyba największa i najczęściej wspominana wada materiału jakim jest konglomerat. Niestety, nie jest on idealny.