Usługa określana jako wirtualnego biuro zmienia się wraz z upływem czasu. Początkowo oznaczała głównie odbieranie telefonów i poczty, ale z biegiem lat zaczęto oferować przedsiębiorcom szersze wsparcie. Obecnie wirtualne biuro to rzadziej wyłącznie recepcja czy atrakcyjny adres, a coraz częściej nowoczesna przestrzeń biurowa dopasowana do potrzeb klientów. Na ogół są nimi ludzie prowadzący niewielką działalność gospodarczą.

Historia wirtualnego biura

W Polsce wirtualne biuro jest stosunkowo nowym rodzajem usług. Szybko zyskują one jednak na znaczeniu, zwłaszcza w oczach nowoczesnych i mobilnych przedsiębiorców. Na świecie wirtualne biura powstały już ponad pół wieku wstecz. Od początku służyły minimalizowaniu kosztów oraz stworzeniu przestrzeni przyjaznej pracy. Zasada działania wirtualnego biura zawsze była prosta. Jego pracownik odbierał telefon w imieniu konkretnego przedsiębiorcy, to samo dotyczyło poczty. Dzisiaj wirtualne biuro wykonuje wszystkie prace biurowe.

Miejsce spotkań

Choć nazwa wirtualnego biura sugeruje, że nie ma ono zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, w nomen omen rzeczywistości coraz częściej bywa to miejsce spotkań, narad oraz konferencji. Można tam spotkać się z klientem i zaprezentować mu projekt, omówić z udziałowcami cele na przyszłość czy dokonać burzy mózgów z podwładnymi. Wystarczy zarezerwować salę konferencyjną czy mniejszy gabinet. Wirtualne biuro to również miejsce spotkań branżowych. Przykładowo graficy czy copywriterzy mają za jego pośrednictwem kontakt z innymi przedstawicielami branży. Owocuje to niejednokrotnie ciekawą współpracą, a przynajmniej wskazówkami dotyczącymi rozwiązania wspólnego problemu.

Wirtualne biuro to nie tylko recepcja

Coraz szersze wsparcie merytoryczne

W dobrym wirtualnym biurze można skorzystać z porady księgowego czy specjalisty od podatków. Do dyspozycji coraz częściej jest także prawnik czy ekspert od informatyki. Klienci otrzymują wsparcie przy zakładaniu oraz prowadzeniu firmy. Począwszy od otwarcia rachunku bankowego, przez pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, aż po przechowywanie dokumentacji i wyrabianie firmowych wizytówek. To wszystko sprawia, że wirtualne biuro przestaje się kojarzyć z pokojem do wynajęcia.

Obecnie oznacza nowoczesny pakiet zróżnicowanych usług, które każdy przedsiębiorca dopasowuje do swoich indywidualnych potrzeb. Nie trzeba płacić za wszystko, ponosi się koszty jedynie tego, z czego faktycznie się korzysta. Spersonalizowana oferta to jedna z największych zalet współczesnych wirtualnych biur. W perspektywie niedługiego czasu tacy usługodawcy zapewne wyprą tych, którzy się nie rozwijają i wciąż oferują klientom jedynie adres korespondencyjny.

Pomysł na wirtualne biuro od początku był dobry. Czas jednak biegnie, a rzeczywistość zmienia się. Dzisiejsi przedsiębiorcy działają w zupełnie innych realiach niż ich poprzednicy sprzed lat. Dlatego potrzebują odmiennego wsparcia. Obecnie najważniejsze jest, by móc skupić się na samodzielnie prowadzonej działalności. Zadania związane z prowadzeniem biura czy księgowości właściciele firm najchętniej powierzają zewnętrznym wykonawcom.

Więcej informacji

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.wirtualne-biuro-mickiewicza.pl/ - wirtualne biuro w Warszawie.